Barajlar Doğayı Tahrip Ediyor
İHD, Bingölʹün Hidro Elektrik barajı sayısında ikinci ikinci olduğunu açıkladı
313 defa okunmuş - 05 Haziran 2013 - Çarşamba 12:06
İHD Bingöl Şubesi Çevre Komisyonu, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” nedeniyle yaptı açıklamada, Bingöl doğasının Hidro Elektrik Santrali (HES) barajları neniyle tahrip olduğunu öne sürdü.

Doğanın her geçen gün yaşanan savaşlarla, sermayeyle yok olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“HES’ler, nükleer enerji santralleri, ormanlık arazilerin imara açılması, bilimden yoksun tarım politikaları her geçen doğayı kirletmeye ve yok etmeye devam ediyor.
Bingöl’de geçenlerde bir termik santralin ihalesi yapıldı. Bingöl, il sınırlarında olan baraj sayısına bakıldığında Trabzon’dan sonra ikinci sırada. Her tarafımız barajlarla kuşatılmış durumda. Dünyada terk edilen HES’ler burada hemen hemen her derenin önünde yapılıyor. Alternatif enerji üretim tarzlarının geliştirilmesi gerekiyor. Çünkü ‘başka bir enerji mümkün ama başka bir doğa mümkün değil’ özellikle Peri Suyu üzerinde birçok baraj inşaatı bulunmakta ve birçok baraj projesi de uygulanmayı beklemektedir. Peri Suyu’nun aktığı Peri Vadisi, milyonlarca canlının yaşadığı bir alandır. Bizler oranın doğal korumaya alınmasını istiyoruz. Peri Suyu’nun Erzincan, Tunceli ve Karakoçan sınırlarından kalan kısımlarda da baraj inşaatları sürmekte ama buna karşı oradaki halk, bu baraj inşaatlarına karşı gelmekte ve barajlara karşı mücadele etmektedir. Ama Bingöl’deki halk ve sivil toplum kuruluşları bu duruma ilgisiz kalmıştır” denildi.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...