Kurmanci ve Zazaki öğretmenlerin atama durumu
Milletvekili Baluken, Kurmanci ve Zazaki yüksek lisans eğitimi alan öğretmen adaylarının atama durumunu Meclisʹe taşıdı.
664 defa okunmuş - 05 Haziran 2013 - Çarşamba 11:34
BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Kurmanci ve Zazaki yüksek lisans eğitimi alan öğretmen adaylarının atama durumu ile ilgili verdiği soru önergesinin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlanmasını istedi.

Ak Parti Hükümetinin sorunları yapısal bir şekilde çözmek yerine popülist siyasete malzeme ettiğini öne süren Baluken, şunları söyledi:
“Bu popülist noktalarından biri seçmeli Kürtçe ( Kırmanci ve Zazaki) derslerinin açılmasıdır. Açılan bu derslere yeterli sayıda ve nitelikte eleman yetiştirmek için Dicle Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi ve Muş Alparslan Üniversitesi gibi üniversitelerde bölümler açılmıştır. Sayıları bine yaklaşan bu öğrenciler tüm imkânsızlıklara rağmen bölümlerini başarıyla okumaktadır. AKP hükümetinin bu bölümler açıldığında verdiği kadro sözleri ise bir yılı aşkın süre geçmişine rağmen unutulmaya yüz tutmuştur. Hem eğitim hayatlarını sürdürürken hem de verilen kadro sözlerinin tutulmamasından ötürü Kürtçe Öğretmen adayları büyük mağduriyet yaşamaktadır. Bu mağduriyetin bir an önce onarılması gerekmektedir” dedi.

Kürtçe (Kırmanci ve Zazaki) derslerinin seçmeli olmasından ötürü bu derslere öğretmen kadrosunun tahsis edilememesi ile ilgili problemin çözümü için herhangi bir çalışma olup olmadığını soran Baluken, bu durumdan ötürü büyük mağduriyet yaşayan yüksek lisans öğrencilerinin mağduriyetlerinin giderilmesin yönelik bir çalışmanın da olup olmadığını sordu.

“2013 Haziran ayında güncelleştireceğiniz norm kadro listelerinde Kürtçe Öğretmen alımı yapacak mısınız?” diyen Baluken, “Kadro sözü verdiğiniz Kürtçe Öğretmen adaylarının kamuya alımı ile ilgili çalışmalarınız var mıdır? Kürtçe öğretmen adaylarının eğitimlerini sürdürürken yaşadıkları her türlü problemi çözmeye yönelik bir çalışmanız var mıdır?”

Kürtçe’nin seçmeli ders olarak okutulmasının, milyonlarca Kürt yurttaşın nezdinde olumsuz karşılandığını ifade eden Baluken, “Bir halkın temel hakkı olan anadilinde eğitim hakkının tanınmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır? Anadilde eğitime geçilmesine yönelik eğitim sisteminde bir alt yapı çalışmanız var mıdır?” sorularına yanıt aradı.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...