Sulamaya yüzde 50 hibe
Bireysel sulama makine ve ekipman alımlarına yüzde 50 hibe verileceği açıklandı
407 defa okunmuş - 05 Haziran 2013 - Çarşamba 11:06
Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında bireysel sulama makine ve ekipman alımlarının desteklenmesi hakkında oluşturulan tebliğ, Resmi Gazetede yayımlandı. Bu kapsamda tarla içi; damla, yağmurlama ve güneş enerjili sulama yapan çiftçilere yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.

Program kapsamında yatırım konularına yüzde 50 hibe desteği verilecek. Hibe tutarı gerçek kişiler için 100 bin TL, tüzel kişiler için ise 200 bin TL olarak belirlendi. Başvuru sahiplerinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çiftçi kayıt sistemleri veya diğer kayıt sistemlerinden birine kayıtlı olması gerekiyor.

Son Başvuru 30 Temmuz
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Destekleri için son başvuru tarihi 30 Temmuz Salı günü mesai bitimi olacağı belirtildi.

Başvurular İl Müdürlüğüne Yapılacak
Başvurular, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çıkarılacak uygulama rehberine uygun olarak İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne yapılacak. Yatırımcılar başvuru yapmak üzere, başvuru formu ve eklerini İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden veya söz konusu kurumun web adresinden temin edebilecekler.

7 Adet Yatırıma Destek
Kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeye katkı sağlamak amacıyla bu tebliğin belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, Lineer sistem yağmurlama sulama makinesi alınması, Center pivot sistem yağmurlama makinesi alınması, Tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması, Güneş enerjili sulama sistemleri kurulması gibi 7 adet yatırım destekleniyor.

200 Bin Tl’yi Geçmeyecek
“Proje başvurularında su kaynağından sulama alanına kadar olan su iletim hattı maliyeti proje maliyetinin yüzde 20’sini aşamaz, aşması durumunda artan kısım yatırımcı tarafından ayni katkı olarak karşılanıyor. Referans fiyatlar içinde kalmak şartıyla, hibeye esas mal alım tutarı bütçeleri KDV hariç ve güncel çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmak şartıyla gerçek kişiler için 100.000 TL, tüzel kişiler için 200.000 TL’yi geçemeyecek.”

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında daha önceki etaplarda hibe programından faydalanan yatırımcıların, aynı yatırım konusuna tekrar başvuramayacakları kaydedildi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...