Okuma ve okutma derdi kalmadı
ʹʹEğitim Geleceğimʹʹ Konferansında konuşan Milli Eğitim Müdürü Sarı, ʹʹVelilerimizin de öğrencilerimizin de tek derdi geleneğine ve örfüne uygun bir eğitim alabilmektir. Biz de çok şükür bunu sundukʹʹdedi.
476 defa okunmuş - 01 Haziran 2013 - Cumartesi 14:20
Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü, özellikle kız çocuklarının okullaşma oranının arttırılması çalışmaları kapsamında "Eğitim Geleceğim" konferansı düzenledi.

Bingöl Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen konferansta konuşan Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, kamu olarak, vatandaşın gerisinde kaldıklarını belirterek, "Vatandaşlarımızın, insanlarımızın gerisinde kaldık. Vatandaşa rol model olamadığımız için vatandaşımız bize güvenmedi. Maalesef biz vatandaşın dini, kılığı ve giyeceği ile ilgilendik. Ta ki Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan gelene kadar. Başbakanımızın gelişiyle çok şey değişti, Çok önemli adımlar atıldı. Hem ülkemizde hem de Bingölʹde eğitim alanında ve diğer bir çok alanda çok güzel şeyler oluyor" dedi.

Sarı, Bingölʹde hiçbir velinin, hiçbir öğrencinin, okutmama ve okumama gibi derdinin olmadığını ifade ederek, "Velilerimizin de öğrencilerimizin de tek derdi geleneğine ve örfüne uygun bir eğitim alabilmektir. Biz de çok şükür bunu sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Bingölʹde özellikle ortaöğretimde birinci sınıf olarak yüzde 100 başarı elde ettik, kayıt yaptırdık" diye konuştu.

‘Eğitim Geleceğim’ konferansına katılan ve kanat önderi olarak tanıtılan Bingöl eski Belediye Başkanı Selahattin Kaya ise, kız çocuklarının okullaştırılmasının önemine değindi.

Kaya: “Eğitimli anne, çocukların hayata avantajlı başlamasını sağlar”

Kadının eğitimli olmasının çağdaş, ileri, müreffeh bir toplumun olmasa olmazlarından olduğunu ifade eden Kaya, şunları söyledi:

“Eğitimli anne, çocuklarının hayatta daha iyi bir yerden avantajlı bir noktadan başlamasının teminatıdır. Bu sebeple kadının eğitimli olması, toplumun kaderini değiştirmede erkekten daha önemlidir. Kız çocukları geleceğin anneleri oldukları için eğitime kazandırılmaları hayati önem taşır. Bu nedenle kız çocuklarının eğitimine önem verilmesini ısrarla rica ediyorum” dedi.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...