KESK uyarı grevine hazırlanıyor
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Bingöl İl Temsilciliği, 5 Haziran Çarşamba günü bir uyarı grevi yapacaklarını açıkladı.
382 defa okunmuş - 31 Mayıs 2013 - Cuma 13:05
Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Bingöl İl Temsilciliği tarafından yapılan basın toplantısında konuşan KESK Kadın Sekreteri Canan Çağlayan, kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldıran yasalara karşı 5 Haziranda yapacağı grev ile 31 Mayısa kadar sürecek referanduma katılım çağrısı yaptı.

Çağlayan, “Kamuya ait işletmeler teker teker özeleştirilerek, kamu hizmetleri piyasa ilişkileri içine çekilmiştir. Kamuda esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma yaygınlaştırılmaktadır. Bir yanda mezarda emeklilik diğer yanda resen emeklilik, yeni personel almama, taşeronlaştırma, sözleşmeli-ücretli personel, uygulamalarıyla iş ve ücret güvencesi önemli ölçüde daraltıldı” dedi.

Hizmet üretiminden gelen güçlerini kullanarak grev yapma kararı aldıklarını belirten Çağlayan, Kamu emekçilerinin iradelerinin açığa çıkmasını sağlayacak bir referandum çalışması yaptıklarını ifade ederek, nedenlerini de şöyle sıraladı:

"Her şeyden önce kamu emekçilerinin sınırlı iş ve ücret güvencesinin adım adım yıpratıldığı, yok edilmeye çalışıldığı bir süreci yaşıyoruz. Öncesi bir yana, geçtiğimiz 10 yıl içinde çalışma yaşamına yönelik çok sayıda düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemeler sonucunda kamu alanında çalışma hayatı olabildiğince kuralsızlaştırılmıştır. En başta kamu yararı ilkesi tahrip edilmiştir. Kamu yararı denince hepimizin aklına halkın genel yararı gelmektedir. Ancak yıllardır çıkarılan yasalarda, fiili uygulamalarda halkın değil, sadece bir avuç sermayedarın çıkarı temel alınmıştır.

Sonuçta kaynağını halktan alınan vergilerin oluşturduğu kamu hizmetleri ve bir bütün olarak kamu alanı tasfiye ile karşı karşıya kalmıştır. Yaşanan bu dönüşüm elbette ki, sadece kamu hizmeti sunanlar olarak biz kamu emekçilerini etkilememiştir. Eşit, parasız, ulaşılabilir, nitelikli bir kamu hizmeti alma hakkı olan yurttaşların hayatını da doğrudan etkilemiştir. Etkilemeye de devam etmektedir. Bunun için 5 Haziran 2013 Çarşamba günü yapacağımız grev ile AKP iktidarı güçlü biçimde uyarmaya bütün kamu emekçilerini davet ediyoruz. "
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...