5 Yıllık SODESʹin Sonuçlarını Açıklanacak!
Kalkınma Bakanlığı, Sosyal Destek Programıʹnın (SODES) bugün için, yıllık yaklaşık 200 milyon TL bütçe ile yürüyen bir program olduğunu, SODES kapsamında bugüne kadar yaklaşık 6 bin adet projenin desteklendiğini açıkladı.
441 defa okunmuş - 30 Mayıs 2013 - Perşembe 11:28
Kalkınma Bakanlığıʹndan yapılan açıklamada, bakanlık tarafından beş yıldır uygulanan SODESʹin, hem geçmiş ve mevcut uygulamalarını değerlendirmek hem de programın başarısını artırmak amacıyla gerekli saha geri bildirimlerini almak üzere bilimsel bir yöntemle, bağımsız ve şeffaf bir değerlendirme araştırması yaptırıldığı belirtildi. Bu yıl tamamlanan SODESʹin Değerlendirilmesi Araştırması sonuçları, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahinʹin katılımlarıyla 31 Mayıs Cuma günü İstanbul The Marmara Otelde düzenlenecek toplantı ile basın ve kamuoyu ile paylaşılacak.

Araştırma sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılmasından hemen sonra, eşzamanlı iki ayrı oturum yapılacak. Oturumlardan birincisi Bakan Yılmaz başkanlığında, Türkiyeʹnin önde gelen özel sektör kuruluşlarının üst düzey yöneticileriyle gerçekleştirilecek. Bu oturumun amacı, özel sektör ile sosyal alandaki projeler konusunda işbirliği imkânlarını değerlendirmek olarak belirlendi. İkinci oturum ise Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Madenoğlu başkanlığında kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin değerli temsilcileri ve yöneticileriyle gerçekleştirilecek. Bu oturumda, SODESʹe ve SODESʹin Değerlendirilmesi Araştırmasına dair katılımcıların görüşleri ve tecrübeleri ışığında Programın geliştirilmesi için önerilerinin alınması hedefleniyor.

SODES 34 İlde Uygulandı


SODES, kentlerin az gelişmiş bölgelerinde yaşayanların kentle kaynaşmasını sağlamayı, özellikle kadınların, gençlerin ve çocukların yaşam kalitelerini artırmayı, fırsat eşitliği sağlamayı, sosyal yardım alan yoksul kesimin kendi geçimini temin edecek duruma getirilmesine destek olmayı, toplumsal bütünleşmeyi güçlendirmeyi amaçlayan bir program. Kalkınma Bakanlığı tarafından uygulanan ve 2008 yılından bu yana yürütülen SODES, başlangıçta Güneydoğu Anadolu illeri, bir yıl sonra Doğu Anadolu illeri, daha sonra ise diğer bölgelere de yaygınlaşarak bugün itibariyle toplam 34 ilde uygulandı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"SODESʹin her geçen yıl proje sayısı, bütçesi ve yararlanıcı kitlesi artmakta ve uygulandığı illerde beşeri sermayenin güçlendirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin sağlanmasında önemli katkıları olmaktadır. SODES bugün için, yıllık yaklaşık 200 milyon TL bütçe ile yürüyen bir programdır. SODES kapsamında bugüne kadar yaklaşık 6 bin adet proje desteklenmiştir. Programın vatandaşlar tarafından kabul görmesi ve yerel aktörlerin proje sunma ve uygulama noktasındaki gayretleri SODESʹin kısa zaman içinde bu ölçüde büyümesinde etkili olmuştur."
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...