“Taşeron İşçilik Eşittir Modern Kölelik”
KAŞİP Başkanı Uçak, “Taşeron işçilik, tarihte yaşanmış köleliklerin günümüze uyarlanmış modern halidir” dedi.
448 defa okunmuş - 30 Mayıs 2013 - Perşembe 11:22
Kamu Şirket Personelleri Derneği (KAŞİP) Başkanı Sami Uçak, taşeron işçiliği “Geleceği ve yarını belli olmayan bir hayat” olarak nitelendirdi.

Taşeron işçiliğinin yıllardır devam ettiğini belirten Uçak, şöyle konuştu:

“Gençlerimizin okuyup da iş bulamayışı sebebiyle her geçen yıl taşören işçiliği artmakta ve bunun yanı sıra taşeron firmaları da gittikçe çoğalmaktadır. Toplumdaki issizlik sebebiyle taşeronlaşmanın önüne geçilememiş, bir çözümde bulunamamakla birlikte daha da teşvik edilir hale getirilmiş olup, ucuz işçi çalıştırılarak birileri hep insanların üzerinden rant sağlayarak köşeyi dönmüşlerdir. Kamu kurumlarında taşeron işini değil, kurumun asıl işini yapan birçok çalışan var ve diğer çalışanların yararlandığı bütün haklardan yoksun bir şekilde çalışmaktalar. Her an işten atılma tehdidiyle karşı karşıyalar. 4857 sayılı kanunda bulunan taşeron işçinin sözde hakları şimdiye kadar hiçbir şekilde uygulanmamış ve sözde kalmıştır. Kanaatim o ki taşeron işçiliği devam ettikçe bundan sonraki verilen haklarında sözde kalacağı görüşündeyim.”

“Bizler Kendimiz İçin Değil Bu Kadar Yıl Ülkemiz İçin Çalıştık”

Taşeron işçiliğin başladığından itibaren hep ezilen, hor görülen, yarın güvencesi olmayan işçi-emekçi-köle çalıştırma anlayışı ile yürütüldüğünü belirten Uçak, “olarak çalışmış ve öyle görülmüştür. Asıl olması gereken ise onurlu bir yaşam, adil bir ücret ve kölelik değil kadro olmalı ki taşeron işçi, güvenli iş, güvenli bir geleceğe kavuşsun. Medyada çıkan haberlerde, taşerona müjde diyerek, sanki kadro verilmesi kesinleşmiş ve diğer haklarda verilmiş gibi gözükmekte olup, insanların ümitlenmesi ve arkasından hayal kırıklığı yaşamasına sebep olmakta. Çünkü hala hiç bir şey değişmedi, insanlar hala işini kaybetmekte, yada kaybetmemek için her haksızlığa boyun eğmeye mahkum olmaktadırlar. Bu arada konuyla ilgili yaşadığım bir olayı aktarmak istiyorum. Bir gün çalıştığım kurumu ziyarete millet vekili geldi. Müsaade isteyerek durumumla ilgili konuşmak istediğimi belirterek söz aldım ve 12 yıldır kurum işinde çalıştığımı, ben ve benim gibi diğer çalışanlara da kadro verilmesini talep ettiğimizi söyledim. Vekilin bana verdiği cevap çok şaşırtıcıydı. ‘10 sene üniversite sınavına çalışmış ve üniversiteyi kazanamamış bir öğrenci, bu kadar yıl emek çektim üniversiteye yerleştirilmeliyim artık’ demesi gibi sizin talebiniz diye cevap verdi. Halbuki bizler kendimiz için değil bu kadar yıl ülkemiz için çalıştık, ürettik, emek harcadık. Üzgünüm ki böyle bir düşünceye sahip olanlar bizlere kadro versin” şeklinde konuştu.

“Taşeron İşçi = Modern Kölelik”

Uçak, “Bizlere haksızlıkları layık görenlere şunu sormak istiyorum. Taşeron işçiye hatta kamuda çalışan, taşeronun işini değil de kamunun işini yapan işçiye kadro vermek, insan olarak hak ettiği hakları vermek, bu kadar mı zor bizim ülkemizde, zor olmasa gerek; bizler biliyoruz ki geçen yıllarda Müftülüğün bünyesinde fahri görev yapanlara kadro verildi. Hepimiz ülkemizi seviyoruz ve ülkemiz için canla başla çalışıyoruz. Lütfen fahri çalışanlara verilen kadro, biz taşeron işçilerine de verilsin. Sadece insan olarak, çalışmamızın karşılığını yani hak ettiğimiz yaşamı istiyoruz. Bu sebepledir ki taşeron tamamen kaldırılmalı ve yıllardır ezilen, maddi, manevi yıpranan ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi gören bütün taşeron işçi kardeşlerimize kadro verilmeli. Ülkemizdeki insanlar arasındaki birlik ve beraberliğin korunması ve güçlü kalması, aynı zamanda toplum huzurunun sağlanması, o toplumda yaşayan insanların eşit haklara ve eşit muameleye sahip olması ile mümkün olacağına inanıyorum ve bir an önce bunun gerçekleşmesini tüm taşeron çalışanlar olarak ümit ediyoruz. ‘Taşeron İşçi = Modern Kölelik’ tarihte yaşanmış köleliklerin günümüze uyarlanmış modern halidir” dedi.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...