ʹBingölʹde 32 toplu mezar varʹ iddiası
İHD Bingöl Şubesi, MEYADER ve BDP Bingöl İl Örgütü, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası dolayısıyla Düzağaç Mezarlığıʹnda basın açıklanması yaptı.
553 defa okunmuş - 29 Mayıs 2013 - Çarşamba 11:55
MEYADER Bingöl Temsilcisi Cengiz Turan, Bingölʹde bulunan 32 toplu mezarda yaklaşık 500 kişinin cenazesinin bulunduğunu belirterek, "Toplu mezarlar, devletin 90ʹlı yıllarda yürütmüş olduğu kirli savaşın yüzünü teşhir etmektedir. Belediye, savcılık ve jandarma belgelerinden edindiğimiz bilgilere göre, 1991-1999 yılları arasında Düzağaç Mezarlığıʹnda gömülen gerilla sayısının 133 olduğu belirtiliyor. Ancak biz bu sayının çok daha fazla olduğunu düşünüyoruz" dedi.
İHD Bingöl Şubesi, MEYADER ve BDP Bingöl İl Örgütü, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası dolayısıyla Düzağaç Mezarlığıʹnda basın açıklanması gerçekleştirdi. Açıklamaya, MEYADER, İHD Bingöl Şubesi üyeleri ve BDP İl yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. 90ʹlı yıllarda "faili meçhul" olarak kaybedilenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankartın açıldığı açıklamada, bölgede gerçekleşen çatışmada yaşamını yitiren gerillaların mezarına karanfiller bırakıldıktan sonra saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra açıklama yapan İHD Bingöl Şube Başkanı Mehmet Can İnce, yıllardır katliam ve kıyımların yaşandığı bu coğrafyada, Kürt, Alevi ve Ermenilere ait yüzlerce toplu mezar bulunduğunu belirtti. "Tarihin arşivlerinde gizli tutulan bunca olay halen gün yüzüne çıkmayı, gerçek ve adaletle buluşmayı bekliyor" diyen İnce, şunları dile getirdi: "Biz şunu iyi biliyoruz. Yaşamını yitiren PKK militanlarının topluca defnedildiği yerlerin haritası ve bilgileri askerlerde bulunuyor. Çatışmalardan sonra çekilen fotoğraflar var. Nereye defnedilmişse devletin bilgisi dahilindedir. Bir kayıp arayışımız 15 yılımızı aldı. Bağımsız, yetkileri olan, arşivlere girebilen komisyonun bu süreci başlatması gerekiyor. Toplu mezarları açma konusunda Türkiye Cenevre Sözleşmesiʹni ihlal ediyor. Minnesota Protokolüʹne uymuyor."

İnceʹden sonra konuşan MEYADER Bingöl Temsilcisi Cengiz Turan ise, Bingölʹde bulunan 32 toplu mezarda yaklaşık 500 kişinin cenazesinin bulunduğunu belirterek, "Kürdistanʹda bu sayı binleri bulmaktadır. 90ʹlı yıllarda devletin yürüttüğü kirli savaşta binlerce insanımız katledildi. Ve toplu bir şekilde, dinimize uygun olmayan bir şekilde dağlara, kimsesizler mezarlıklarına topluca defnedildi. Aileler kaybettiklerinin yakınlarının bir kemiğini bulmanın azabı içinde yaşamaktadır. Toplu mezarlar, devletin 90ʹlı yıllarda yürütmüş olduğu kirli savaşın yüzünü teşhir etmektedir. Bizler İHD ve MEYADER olarak Bingölʹde toplu mezarlar hakkında bir çalışma yaptık. Biz 90ʹlı yıllarda yapılan definlerle ilgili belediyelerden gerekli yazışmaları ve krokileri talep ettik. Bu krokiler tarafımıza verildi. Ortaya çıkan rakamlar oldukça ürkütücü ve vahşetin boyutunu gözler önüne seriyor. Belediye, savcılık ve jandarma belgelerinden edindiğimiz bilgilere göre, 1991-1999 yılları arasında Düzağaç Mezarlığıʹnda gömülen gerilla sayısının 133 olduğu belirtiliyor. Ancak biz bu sayının çok daha fazla olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...