Çavuşlar Köyüne Cami ve Külliye
Türkiyeʹnin ilk yapı mimarisi özelliği taşıyan Çavuşlar Köyü Camii ve Külliyesiʹnin temeli törenle atıldı.
755 defa okunmuş - 27 Mayıs 2013 - Pazartesi 12:22
Camii ve Külliye’yi bir arada barındıran projenin temeli Cumartesi Günü saat 14.30’da Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımı ile yapıldı.

Kurʹan-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende ilk konuşmayı yapan Çavuşlar Köyü Camii ve Külliyesini Yaptırma, Yaşatma, Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Fuat Öğün, Çavuşlar Köyü’nde yapılacak olan Camii ve Külliye Türkiye’nin ilk yapı mimarisi olduğunu ifade ederek, bu mimari için hayırseverlerin desteğini beklediklerini söyledi. Öğün, “Amacımız, mazi ile ati arasında bağın kopmaması, toplumu geleceğe sağlıklı bir şekilde terakki ettirmek için gençliğin sağlam ve sevgi dolu bir biçimde yetişmelerini sağlamaktır” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, "İnşallah bu gençlerimiz, bu şekilde yetişecek ve insanlığı aydınlatmak için ve sizlerin amel defterlerinin asla kapanmaması için böyle evlatları yetiştireceğiz ki bizim amel defterimiz asla kapanmayacak. Bunun inşallah temelini atıyoruz" şeklinde konuştu.

Törene katılan Bakan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, "Burada yetişecek gençlerimiz birer kandil ve meşale gibi etraflarını da aydınlatacaktır." dedi. Temelini attığı müessesede, güzel ahlaklı insanlar yetişeceğini belirten Bakan Yılmaz, ahlaklı insan yetiştirmedikten sonra yapılan bütün hizmetlerin bir anlam ifade etmeyeceğini söyledi.

Kalplerin çok önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Peygamber Efendimizʹin (sav) dediği gibi vücudumuzda öyle bir et parçası var ki o düzgün olursa her şey düzgün oluyor, o bozulunca da her şey bozuluyor. O et parçası kalbimizdir. İnşallah burada kalbi selim, aklıselim yeni nesiller yetişecek, imanlı, ihlaslı, ilim sahibi... Sadece iman olmuyor gerçekten. İlim sahibi, ilmi olarak yeterli olan insanlar yetişecek. Çünkü bazen insanlar iyi niyetli de olsalar, ilimleri yetersiz olunca yanlış davranabiliyorlar ve yanlış yönlere gidebiliyorlar. Gerçek dini, dinimizin gerçek önderlerini, en güzel şekilde yeni nesillere aktaracak bir müessese olmasını canı yürekten temenni ediyorum. Burada yetişecek gençlerimiz birer kandil gibi birer meşale gibi etraflarını da aydınlatacak inşallah. ʹAlimlerin ölümü alemin ölümüdürʹ demişler. Alimler olmadan gerçekten bizim ayakta kalmamız mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve AK Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş da yapılacak cami ve külliyenin hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, din hizmetlerinin önemine dikkat çektiler.

Bakan Yılmaz, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte sağanak yağmur altındaki törenin ardından külliyenin temelini atarak, hayırlara vesile olmasını diledi. Törenin ardından köydeki bir evi ziyaret eden Bakan Yılmaz ve beraberindekilere yöresel yemekler ikram edildi. Bakan Yılmaz, burada da köylülerle sohbet etti.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...