33 Şehit Er, törenle anıldı
20 yıl önce PKKʹlılar tarafından şehit edilen 33 er, Anıttepeʹde düzenlenen törenle anıldı.
381 defa okunmuş - 25 Mayıs 2013 - Cumartesi 12:34
Bingöl-Elazığ karayolunun 10. kilometresindeki Bilaloğlu köyü yakınlarında PKK üyeleri tarafından yolları kesilerek şehit edilen 33 er, olayın 20. yıl dönümünde aynı mevkideki Şehitler Anıtıʹnda düzenlenen törenle anıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşıʹnın okunmasının ardından Şehitler Anıtıʹna çelenkler sunuldu. Konuşmaların ardından Vali Güvençer ve beraberindeki protokol üyeleri, temsili şehit mezarlarına karanfil bırakarak dua etti.

Törende konuşan Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Ziya Sözen, 20 yıl önce hunharca katledilen 33 şehidin hatırasını ve ruhlarını şad etmek için toplandıklarını belirterek, "33 şehit askerimizi anmak için burada toplanmış bulunmaktayız. Biraz önce buraya geldiğimizde her bayrağın önünde bir askeri gördüğümde içime daha da bir ürperti girdi. Çünkü 33 askeri bir arada gördüğümde, Allahʹım bir insan, insanlıktan nasiplenmeyen bu kişiler bu kadar insanı yan yana dizdiklerinde onlara nasıl kurşun sıkma gafletinde bulundular?Bingöl haklıda yüzlerce şehit, binlerce gazi vermiştir. Onun için yüreğiniz ne kadar yanıyorsa, ne kadar sızlıyorsa Bingöl halkı olarak bizim yüreğimiz de sizin yüreğiniz kadar acıyordur. Bu vesilelerle ailelerimizin bu çok zor günlerinde onların acılarını, dertlerini bir kez daha paylaşıyoruz" dedi.

Jandarma Üsteğmen Mehmet İlker Eldemir de, "Düzenlenen bu törende amacımız, acılı ailelere bu hain saldırıyı hatırlatarak acılarını ve hüzünlerini yeniden yaşatmak değil. Vatanımız, milletimiz ve bayrağımız için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi asla unutmadığımızı ve sonsuza kadar unutmayacağımızı göstermektir" diye konuştu.
Konuşmaların ardından, 20 yıl önce olayda yaralanan ve gazi olan Ziya Yenerʹin kızı Hande Yener, ʹBayrakʹ adlı şiiri okudu.

Daha sonra Vali Güvençer ve beraberindeki protokol üyeleri, şehit 33 askerin temsili mezar anıtlarını ayrı ayrı ziyaret ederek karanfiller bırakıp dua etti.

Törene; 49. Motorlu Pıyade Tugay Komutanı Orhan Gündüz, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gündoğdu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Etem Metehan Yaşar, İl Emniyet Müdürü Ercan Taştekin, daire müdürleri, askeri erkan, şehit aileleri, gaziler ve aileleri katıldı.

Törene 33 şehit askerin ailelerinden kimsenin katılmaması dikkat çekti.Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...