13 Belediyeye altyapı desteği
Bakan Yılmaz, Bingölʹde 13 Belediyenin Su, Kanalizasyon ve Altyapı Programı (SUKAP)ʹndan yararlandığını, başlanan 10 projenin maliyetinin 115 milyon olduğunu söyledi.
487 defa okunmuş - 24 Mayıs 2013 - Cuma 11:24
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl’de 13 belediyenin Su, Kanalizasyon ve Altyapı Programı (SUKAP)’ndan yararlandığını bildirdi.

Kalkınma Bakanı Yılmaz, TBMM’de Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını cevaplandırdı.
Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli bir bölge olduğunu ve ülke nüfusunun yüzde 20’sinin bu bölgede kapsadığını söyleyen Bakan Yılmaz, “Nüfus olarak baktığınızda, toplam nüfusumuzun yüzde 8ʹine yakın bir bölümü bu bölgemizde yaşıyor. 14 ilimizi kapsayan bir bölgemiz ve bu bölgeyle ilgili "DAP" dediğimiz Doğu Anadolu Projesi programını uyguluyoruz. Burada 642 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yeni bir idare de oluşturmuş durumundayız. Daha önceden sadece GAP Bölge Kalkınma İdaremiz vardı biliyorsunuz. Yeni kurduğumuz DAP Bölge Kalkınma İdaresi ile fiilen bu bölgede de kurumsal yapısı daha güçlendirilmiş bir tarzda kalkınma konularında çalışmalara başlamış durumdayız. DAP İdaresi, öncelikle bu bölgeye ilişkin bir eylem planı hazırlamaktadır. Önümüzdeki beş yıla ilişkin DAP Eylem Planıʹmızı da hazırlama aşamasındayız ve bu yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

“Dap Bölgesi Teşvikte Öncelikli”
Bakan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “Ayrıca, bu bölgemizdeki çoğu ilimiz 6ʹncı bölge teşviki kapsamında özel sektörü en üst düzeyde teşvike mazhar iller arasındadır. Diğer taraftan "cazibe merkezi" dediğimiz bir program yürütüyoruz Doğu Anadoluʹda. Erzurum ve Van illerimizde buraya özgü, özel bazı programlar, bazı projeler yürütüyoruz çünkü göçün olabildiğince önüne geçmek istiyoruz. Bu, sadece bu bölgelere ilişkin bir politika değildir değerli arkadaşlar. Bölgesel politikayı biz ne kadar etkili uygularsak, bu tüm Türkiyeʹnin aslında faydasınadır. İstanbulʹun sorununu çözmek istiyorsanız, işe Vanʹdan, Erzurumʹdan, Diyarbakırʹdan, Urfaʹdan başlamak zorundasınız. Göç hadisesini azaltmak, gelişmiş, büyük metropol şehirlerimizi rahatlatmak için de bunlar son derece önemli. Dolayısıyla, burada etkili bir politika uyguluyoruz.”

“Kalkınma Ajanslarımız Desteklerini Sürdürüyor”
Doğu Anadolu’da kalkınma ajanslarının desteklerini sürdüğünü kaydeden Bakan Yılmaz, “Doğu Anadoluʹda da 4 tane ajansımız var. Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Karsʹı kapsayan Serhat Kalkınma Ajansı; Erzurum, Erzincan ve Bayburtʹu kapsayan Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı; Bingöl, Elâzığ, Malatya, Tunceliʹyi kapsayan Fırat ve Bitlis, Hakkâri, Muş, Vanʹı kapsayan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı. Burada tek tek rakamsal detaylara inmek istemiyorum fakat bu ajanslarımız kanalıyla çok sayıda projeye hibe niteliğinde destekler sunduk. Sadece projelere destekler sunmadık, doğrudan faaliyet destekleriyle çok sayıda analizler, raporlar, araştırmalar ve çalışmalar gerçekleştirdik. Buradaki amacımız da bilgi birikimimizi artırmak çünkü biz bilgiye dayalı bir kalkınma anlayışından yanayız” diye konuştu.

“Dap Bölgesinde Büyük Projeler Yürütüyoruz”

“DAP bölgesinde büyük projeler yürütüyoruz” diyen Bakan Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:
“Doğu Anadoluʹda; Ağrı Havalimanıʹndan Elâzığ Havalimanıʹna, Erzurum Havalimanıʹndan Iğdırʹa, Alpaslan 1 Barajıʹndan Bingöl Havaalanıʹna, Hakkâri Yüksekovaʹdaki havaalanından Kars terminal binasına, Van Ferit Melen Havaalanı yeni terminal binasından Sivas-Erzincan demir yoluna, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan demir yoluna kadar birçok proje yürütüyoruz. Yine, Van Gölü feribot geçişi, Erzurum Palandöken Lojistik Merkezi, çok çeşitli projelerimizi, sulamada, enerjide, değişik projelerimizi Doğu Anadoluʹda yürütüyoruz. Sadece kara yolunda, bakın, 2002-2013 döneminde Doğu Anadoluʹda inşa ettiğimiz bölünmüş yol uzunluğu 2.840 kilometre, tüm Türkiyeʹde 5-6 bin kilometreyken bundan on yıl önce, bugün sadece Doğu Anadoluʹda 2.840 kilometre duble yol inşa etmiş durumdayız. Bunların mali karşılığı 11 milyar liranın üzerinde. Bu gerçekten çok önemli bir yatırımdır. Diğer taraftan, birçok projemiz de devam ediyor. Sulama alanında olsun, kara yolları alanında olsun birçok projemiz de devam ediyor. Onları tek tek sayıp çok fazla vaktinizi almak istemiyorum. Sulamadan turizme, tarımdan içme suyuna birçok projemiz var.”

“Sukap İle Belediyelerimizi Destekliyoruz”
Su, Kanalizasyon ve Altyapı Programı (SUKAP) ile belediyeleri desteklediklerini belirten Bakan Yılmaz, “Bütün Türkiye çapında uyguladığımız bir program. Meclisimizin takdiriyle bütçemizden belli bir miktarda kaynağı İller Bankasına aktarıyoruz. Oradaki kaynakla bunu paçal hâle getirip mali yetersizliği olan belediyelerimize destek sunuyoruz. Nüfusu 25 binin altında olan belediyelere yüzde 50 hibe, yüzde 50 uzun vadeli kredi; nüfusu 25 binin üzerinde olanlara borçlanma limitine takılmaksızın uzun vadeli, uygun koşullu kredi sağlıyoruz, İller Bankası kanalıyla. Bu çerçevede birçok ilimizde projeler yürütüyoruz. Toplam paketimize bakarsanız 10 milyar lira civarında bir paketten bahsediyoruz. Bu, KÖYDESʹin bir anlamda belediye versiyonu diyebilirsiniz. Çok başarılı aynı zamanda çevresel açıdan da çok önemli bir proje. Sadece, memleketim olan Bingölʹde mesela bu projeyle ne yapıldığını söyleyecek olursam” dedi.

“Bingöl’de 13 Belediyemiz Sukap’tan Yararlanıyor”
Bingöl’de de 13 belediyenin SUKAP’tan yararlandığını söyleyen Bakan Yılmaz, “SUKAP kapsamında Bingöl ilinde 13 belediyemizin, Adaklıʹnın, Merkezʹin, Gençʹin, Ilıcalarʹın, Serviʹnin, Arakonakʹın, Karlıovaʹnın, Kığıʹnın, Sancakʹın, Solhanʹın, Yayladere ve Yedisuʹnun 21 tane projesi yer alıyor. Bunlarla 152 binden fazla bir nüfusa hizmet etmiş olacağız ve toplam 115 milyon Türk lira maliyetli 10 adet projeye şu anda başlamış durumdayız. Diğer projeler de peyderpey ihale aşamasına geldikçe devreye girecek. Aynı durum, diğer birçok ilimizde de geçerli, bunu da belirtmek isterim. Tek tek şimdi illeri sayıp vaktinizi almak istemiyorum ama lütfen şu SUKAP projesine bir bakarsanız, çok başarılı bir proje. Bana göre, dünyaya da anlatabileceğimiz örnek uygulama olarak Avrupa Birliğiʹne de dünyaya da anlatabileceğimiz son derece başarılı, özgün bir proje diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

“Bölgedeki Üniversitelerimize Milyarlarca Lira Yatırım Ödeneği Veriyoruz”

“Doğu Anadolu ve diğer birçok bölgemizde üniversitelere ciddi yatırım yaptık ve üniversiteleri sadece eğitim kurumu, sadece bilimsel araştırma yapan kurumlar olarak görmüyoruz; aynı zamanda kalkınma kurumları olarak görüyoruz, içinde bulundukları yöreyi projelerle, fikirlerle destekleyecek mekanizmalar, kurumlar olarak algılıyoruz” ifadelerini kullanan Bakan Yılmaz, kalkınmanın şartının nitelikli insan olduğuna vurgu yaparak, “Bir bölgede nitelikli insan varsa, onu koruyabiliyorsanız ve dışarıdan da cezbede biliyorsanız o yöreyi kalkındırabilirsiniz, nitelikli sermayeyi cezbede biliyorsanız o yöreyi kalkındırırsınız. İşte, üniversitelerimizde, şimdi, "en ücra" dediğimiz bölgelerde bile yüzlerce doktoralı, yüksek lisanslı, profesörlüğünü almış insanın bulunduğunu görüyoruz. Biz, bu insanları, aynı zamanda kalkınma açısından da büyük bir potansiyel olarak algılıyoruz. Üniversitelerimizin de kapalı olmasını istemiyoruz, etrafına yüksek duvarlar örmüş üniversiteler istemiyoruz; toplumla, ekonomiyle, iş hayatıyla çok yoğun bağlar kuran, projeler geliştiren, katma değer üreten üniversiteler istiyoruz” şeklinde konuştu.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...