Ölüm Bildirim Sistemi Hizmetleri Başladı
Bingölʹde, ölen kişilere ait bilgilerin elektronik ortama aktarılmasını sağlayan Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) hizmete başladı.
462 defa okunmuş - 22 Mayıs 2013 - Çarşamba 11:26
Bingöl Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Ölüm istatistiklerinin eksiksiz, hızlı ve daha kaliteli şekilde derlenmesi için Bakanlığımız, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve Türkiye İstatistik Kurumu ile veri alışverişi sağlayabilen genişlemeye müsait tek veri tabanında ve kurumsal hiyerarşik yapıda yönetilebilen bir yazılıma ihtiyaç duyulmuştur. Bu amaçla ülkemizde ölen kişilere ait bilgilerin elektronik ortama aktarılmasını sağlayacak "Ölüm Bildirim Sistemi" yazılım programı geliştirilmiş ve 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren ülke genelinde kullanılmaya başlanmıştır” denildi.

Bingölʹde Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından sağlanan hizmeti alacak vatandaşların ne sebeple olursa olsun meydana gelen ölüm vakalarını 0541 789 85 61 numaralı telefona bildirmeleri gerektiğinin belirtildiği açıklamada, "Ölüm muayenesi yapıldıktan sonra online olarak sisteme kaydedilen bilgileri içeren ölüm belgesi, 2 nüsha halinde vefat edenin yakınına teslim edilecektir. Kişiler, aldıkları bu belge ile nüfus işlemlerini yapabileceklerdir. Özellikle muhtarlar ve imam hatipler başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın duyarlı olması, ilimizde bu hizmetin hızla yaygınlaştırılabilmesi için kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum, örgütleri ve basının duyarlı olması gerekmektedir" denildi.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...