“Halk karakol değil, fabrika istiyor”
Yeni karakol yapımlarının durdurulması gerektiğini belirten Yurtsever, Kırsal kesimde yaşayan halkın karakol değil, fabrika istediğini söyledi.
497 defa okunmuş - 21 Mayıs 2013 - Salı 12:49
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl Başkanı Halis Yurtsever, Bingöl’ün kırsal bölgelerinde yapımına devam edilen Karakollarla ilgili basın açıklaması düzenledi.

Parti binasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Yurtsever, şunları söyledi:
“Barış umudunun doğması ile beraber kırsal kesimde yaşayan halkımız bölgeye karakollar yapılması yerine kamusal hizmet olan hastane, okul, yol ve su gibi temel ihtiyaçların giderilmesi, istihdam alanlarının yaratılması, tarım ve hayvancılığı teşvik edecek uygulamaların arttırılmasını isterken, devlet aklı ve AKP hükümeti ise barış umudunu sekteye uğratacak şekilde yeni karakolları köylerimizin, ilçelerimizin merkezine yapmaya çalışmaktadır” dedi.

“Mezarlıklar Tahrip Ediliyor”
Bingöl’ün Genç İlçesine bağlı Doğanevler Köyünde, karakol yapımı sırasında mezarlıkların tahrip edildiğini ileri süren Yurtsever: “Ölülerimizin kemikleri gün yüzüne çıkmıştır. Dinimizde değeri ayrı bir konumda olan ölülerimize yönelik bu saldırıyı kınadığımızı belirtmek istiyoruz. Yine Yedisu ilçemiz ve Solhan ilçemize bağlı Hazarşah köyünde yerleşim merkezinde yapılmak istenen karakollar, halkımızda büyük huzursuzluklara neden olmaktadır. Karer bölgesi Sarıdibek ve Doluçay köylerinde yapılmak istenen karakol ise AKP hükümetinin barışa yönelik yaklaşımını halkımız nezdinde sorgulatacak niteliktedir.”

“Barış isteniyorsa, karakol yapımları durdurulsun”
Barış için atılacak ilk adımlardan birinin karakol yapımlarının durdurulması olduğunu belirten Yurtsever:”AKP’yi halkımızın barışa, hizmete ve yatırıma yönelik beklentilerini gerçekleştirmeye, savaş politikalarından vazgeçerek barış için adım atmaya davet ediyoruz. Barış için atılacak ilk adım karakol yapımlarının derhal durdurulmasıdır. Kürt Sorununu askere devretmenin halkımıza getirdiği acıları en fazla çeken halklardan biri olarak Bingöl halkımızın duyarlılığının hem devlet aklı tarafından hem de AKP’liler tarafından dikkate alınarak gerekli adımların bir an önce atılmasının elzem olduğunu tüm kamuoyunun dikkatine sunuyoruz” dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...