Atık Sulara Bitkisel Arıtma
Tamamen tabii yollara başvurarak bitkilerle, kanalizasyon ve atık suların temizlenmesi mümkün.
458 defa okunmuş - 20 Mayıs 2013 - Pazartesi 13:07
Tamamen tabii yollara başvurarak bitkilerle, kanalizasyon ve atık suların giderilmesi mümkün mü, bu yolla kötü koku ve hastalıklar engellenebilir mi? Bu sorunun yanıtını Bingöl Endüstri Meslek Lisesi Biyoloji Öğretmeni Aslı Morer ve öğrencilerinden aldık.

Aslı öğretmen, “Sucul Bitkilerle Suyumu Artıyorum” adı verilen bu projeyle, kötü görüntü ve kötü koku oluşturan derelerin minimum maliyetle bitkiler yardımıyla doğal olarak arıtılacağını anlatıyor. Tamamen doğal malzeme kullanılarak yapılan ve hiçbir elektrikli alet gerektirmeyen bu çalışmanın oldukça yararlı olduğunu belirtiyor.

Doğal arıtma tesisinde kirli suların ’sulama suyu’ kalitesine kadar arıtıldığını belirten Aslı öğretmen, atık sular nedeniyle ortaya çıkan bulaşıcı hastalık, sinek, kötü koku gibi problemlerin bitkisel arıtma yöntemiyle tamamen ortadan kalktığını söylüyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Doğal arıtma sisteminin detaylarını anlatan Aslı öğretmen, “Saz, kamış, su mercimeği, su sümbülü gibi saçak köklü sucul bitkilerin kullanıldığı arıtma sisteminde bitkiler suyu kirleten azot, fosfor, potasyum ve karbon gibi elementleri tüketerek beslenirken, havadan aldığı oksijeni de kökleri vasıtasıyla suya ileterek arıtma işlemini gerçekleştirmiş oluyor. Bu bitkiler suyu kirleten azot, fosfor, potasyum ve karbon gibi elementleri tüketerek besleniyor ve havadan aldığı oksijeni de kökleri vasıtasıyla suya ileterek, arıtma işlemini gerçekleştiriyor. Bu işte bitkilere ortamdaki mikroorganizmalar da katkıda bulunuyor. Tesislerde atık sular, ʹsulama suyuʹ kalitesine kadar arıtabiliyor. Doğal arıtmada kullanılan sucul bitkiler, tarım ilaçları ya da maden işletmelerinden gelen zehirli maddeleri uzaklaştırma özelliğine de sahip” dedi.Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...