İl İçi Hayvan Sevki Kolaylaştı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, il içi hayvan sevklerinde veteriner sağlık raporu alma zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı.
422 defa okunmuş - 18 Mayıs 2013 - Cumartesi 17:06
Gıda, Tarım ve Hayvancık Bakanlığı tarafından il içi ve ilçeler arası hayvan nakillerinde veteriner sağlık raporu zorunluluğunun kaldırıldığı bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün ‘Yurt İçinde Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünlerin Nakilleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’ 14.05.2013 tarihli ve 28647 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmenlik gereği İl İçi hayvan sevklerinde Veteriner Sağlık Raporu aranmayacaktır” denildi.

Yetiştiricilerin il ve ilçelerde satın aldıkları tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarını ilçeler arası veya il merkezine, hayvanlara ait pasaportları yanlarında bulundurmak suretiyle sevk edebilecekleri belirtilen açıklamada, “İlçelerden getirilen hayvanlar için rapor alma zorunluluğu kalkmıştır. İller arası sevklerde Veteriner Sağlık Raporu alma zorunluluğu devam etmektedir. Başka illerden alınan ve ilimize getirilen hayvanların 5 (beş) gün içinde yetiştiricilerin bağlı bulundukları il/ilçe müdürlüğüne bildirimde bulunmaları gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...