Okul Sıraları Sorun Olmayacak
Endüstri Meslek Lisesi Mobilya Bölümü öğrencileri, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin ortak kullanabileceği masa üretti.
535 defa okunmuş - 18 Mayıs 2013 - Cumartesi 14:52
Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerince açılan TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda sergilenen birbirinden ilginç projeler, görenlerin büyük beğenisini topluyor.

Ziyaretçilerden tam not alan projelerden biride her kademeden öğrencilerin kullanımı için tasarlanan okul sırası. Mobilya öğretmeni ve proje danışmanı Muammer Gençay ile birlikte “Benim Boyum, Benim Sıram” sloganıyla çok amaçlı sıra üreten Ömer Kızgın, Ömer Beğenik ve Müslüm Dursun, buluşlarının her öğrencinin kullanımına uygun olduğunu belirttiler.

Türkiye’de eğitim kurumlarının yaş ve seviyeye bağlı olarak değişiklik gösterdiğine dikkat çeken öğrenciler, yükseköğretim kurumları hariç diğer okullarda standart ölçülerin kullanıldığını belirterek, şu bilgileri verdiler:

“Ölçülerin bu durumu konfor ve verimlilikte düşüşe neden olur. Bu durumda ders başarısı ve insan sağlığına zarar verir. Olumsuz bu durumu bertaraf etmenin yolu ise kullanıcılara en rahat ortamı sağlayacak ölçüleri bir araya getirmektir. Çalışmamız ile bu farklılık en düşük hale indirgenmekle kalmayıp, kişilere de uygun hale getirilmektedir.”

Hem 1.30 Boyundaki Hem De 1.80 Boyundaki Öğrenci Kullanabilecek

Aynı masayı hem 1.30 boyundaki hem de 1.80 boyundaki öğrencinin kullanabileceğini belirten öğrenciler, sıraya kitapların konması için açılır bir de kutu düşünmüş. Kış aylarını da unutmayan öğrenciler, sıranın yanına şemsiyenin asılabileceği bir de askı monte etmiş.

Bir Sıranın Maliyeti 130 Lira

Yoğun bir emeğin ürünü olan çalışmanın da hiç de maliyetli olmadığını dile getiren öğrenciler, bir masanın ortalama 130 liraya üretilebileceğini, seri üretim olursa bu rakamın daha da düşebileceğini belitti.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...