Güneşi takip eden panel yaptılar
Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, öğretmenleri öncülüğünde “Güneşi Takip Edebilen Güneş Panel Sistemi” icat etti.
630 defa okunmuş - 18 Mayıs 2013 - Cumartesi 14:41
Bingöl Endüstri Meslek Lisesi elektrik – elektronik öğretmeni ve öğrencilerin geliştirdiği döner sistemli güneş paneli sayesinde, güneş enerjisinden maksimum düzeyde yararlanılarak elektrik üretilebilecek.

Bingöl Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri Ömer Aktekin, Rıdvan Anlı ve Bünyamin Anlı, Elektrik- Elektronik öğretmeni Mustafa Doğrubaş danışmanlığında “Güneşe Bakan” projesi kapsamında döner sistemli güneş paneli ürettiler.

Projenin baş mimarlarından olan Elektrik- Elektronik öğretmeni Mustafa Doğrubaş, “Fosil yakıtların tükenebilir, güneş enerjisinin ise sonsuz olması bizi bu projeye yöneltti” dedi.
Panelin güneşin konumuna göre döndüğünü belirten Doğrubaş, şöyle konuştu:

“Güneşin konumuna göre paneli döndüren bir sistem yaptık. Böylece güneş ışınlarından maksimum düzeyde yararlanılmasını sağlayacağız. Projemizin bir başka amacı da; toplumun ilgisini yenilenebilir enerji üretimine çekebilmektir” ifadelerini kullandı.

Projede kullanılan yöntem ve materyaller hakkında bilgi veren öğrenciler, “Projeyi yapmak için bir elektronik devre tasarladık. Projemizin her aşamasında öğrenciler ile toplantılar yaparak, adım adım ilerledik. Maketimizi oluşturmak için de Ahşap Teknolojileri Bölümü’nden yararlandık” dediler.


Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...