Çatı Sarkıtları Tarih Olacak
Lise öğrencileri, çatılarda buz sarkıtı oluşmasını engelleyen sistem tasarladı.
505 defa okunmuş - 17 Mayıs 2013 - Cuma 13:21
Bingöl Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin geliştirdiği sistemle, kışın çatılarda tehlike oluşturan sarkıtlar engellenecek.

Bingöl Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri Onur Kaydu, Muhammet Çağatay ve Veysel Görgülü fizik öğretmenleri Mehmet Bilgin danışmanlığında hazırladıkları "Kışın Çatılarda Oluşan Buz Sarkıtlarının Engellenmesi" projesi kapsamında, sarkıtları önleyen ısıtma sistemi tasarladı.

Proje hakkında bilgi veren öğrenciler, kış aylarında çatılarda oluşan sarkıtların önlenmesi veya temizlenmesi için arabaların arka camlarındaki rezistans sistemine benzer fakat daha basit ve pratik olarak oluşan buzulların temizlenmesini amaçladıklarını, direncin etkisinden faydalanarak buzullar oluşmadan, eğer oluşmuş ise kontrollü bir şekilde eritilmesinin sağlanacağını belirtiler.

Günlük 15 Dakika Çalışması Yeterli

Yaptıkları sistemin 24 saat çalışmasının gerekmediğini günlük 15 dakika gibi bir sürenin yeterli geldiğini belirten genç mucitler, “Deneyimizde rezistansa akım verdiğimizde iletkenin gösterdiği dirençten dolayı elektrik enerjisine dönüşmüştür. Buz 0 derecede eridiği için düzeneğin 10 – 15 dakika çalışması yeterli olacaktır. Ayrıca buzulları erittikten sonra tekrar oluşması zaman alacağından iletkenimize sürekli olarak enerji vermemize gerek yoktur. Dolayısı ile sistemimiz ekonomiktir” dediler.

TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazan proje, buzulları kontrollü erittiği için, kamusal alanlarda ve okullarda öncelikle kullanılabilir.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...