Kızılboğa: Hemşireler şiddete maruz kalıyor
Türk Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Salih Kızılboğa, hemşirelerin şiddete en çok maruz kalan kamu çalışanları arasında olduğunu belirterek, hükümetin gerekli tedbirleri almasını istedi.
331 defa okunmuş - 14 Mayıs 2013 - Salı 13:27
12-18 Mayıs Hemşireler Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Kızılboğa, Hemşirelerin maruz kaldıkları baskılardan dolayı hizmet üretemez hale geldiklerini söyledi.

Kızılboğa:”Bir çok hemşire arkadaşımız ne yazık ki tükenmişlik sendromu yaşamaktadır. Bu kadar çileli bir çalışma hayatı olan hemşirelerimizin ve genelde sağlık çalışanlarımızın, milletvekillerine bile verilen yıpranma hakkından mahrum bırakılması ise ayrı bir tuhaflık ve garabettir.”Dedi.


Yapılan araştırmaya göre iş yükünü normal yapan hemşire oranının yüzde 10 olduğunu belirten Kızılboğa:”Türkiye’de görev yapan 124 Bin hemşire arkadaşımız sorunlarla uğraşmaktadır. 3.5 yılını nöbette geçiren hemşire arkadaşlarımızın bugün yüzde 89’i iş yüklerinin fazla olduğunu ifade etmektedirler. Araştırmamıza göre iş yükünü normal olarak gören hemşirelerin oranı ise yüzde 10’dur. Hemşirelerin yalnızca yüzde 1’i iş yükünün az olduğunu belirtmektedir. Bu rakamlar bile bize hemşirelerin nasıl bir iş yükü altında hizmet ürettiklerini anlatmaya yeterlidir.”Dedi.

“Hemşireler fazla mesai ücretlerini alamamakta”
Hemşirelerin komik nöbet ücretlerine mahkum edildiğini belirten Kızılboğa:” 2000 TL alan bir işçi fazla çalıştığı her saat için 13,3 TL alırken, hemşirenin 1 saatlik nöbet için sadece 4,43 TL alması nasıl bir mağduriyet yaşadıklarını anlatmaya yeterlidir.Tüm bunları bir arada değerlendirdiğimizde adeta sorunlar yumağı içerisinde kaldığını gördüğümüz hemşirelerimizin feryadının duyulup, sorunlarına çözüm üretilmesi gereklidir. Bu nedenle de hemşirelik kanunu acil olarak yeniden düzenlenmeli ve çalışanların talepleri bu yeni değerlendirmede yasaya eklenmelidir.”Dedi.

“Sabır taşı çatlamadan sorunlar çözülmeli”

Haksızlıklara karşı hemşirelerin tahammülü kalmadığını belirten Kızılboğa açıklamasına şöyle devam etti:”Ancak ne yazık ki siyaset “hemşire eksiğimiz var” cümlesinden başka hemşireler için bir cümle dahi kurmamaktadır. Yeterli istihdam yapmayarak ve hemşire yetiştirmeyerek de bu cümleleri ile de sürekli çelişmektedirler. Artık hemşirelerimizin tahammülü kalmamıştır. Sabır taşı çatlamadan sorunların çözümü için adım atılmalıdır.
Tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir özveri ile çalışan, şifa dağıtan tüm hemşirelerin Hemşireler Haftasıʹnı ve başta şehit anneleri olmak üzere tüm annelerimizin de anneler gününü kutlar onlara saygılar sunarız. “

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...