Akil İnsanlar Heyeti Halkı Dinledi
Çözüm sürecine ilişkin halkın görüşlerini raporlaştırmak üzere hafta sonu Bingölʹde bulunan Grup Başkanı Can Paker, Başkan Vekili Sibel Eraslan, Sekreter Ayhan Ogan ve üyeler Mehmet Uçum, Zübeyde Teker ve Mahmut Arslan, Dörtyol çay bahçesinde vatandaşlarla bir araya geldikten sonra Belediye Kültür Merkeziʹnde halk toplantısı düzenledi.
314 defa okunmuş - 14 Mayıs 2013 - Salı 12:41
Ağırlıklı olarak; ʹKalıcı barışın sağlanması, Anadilde Eğitim, Yargı Bağımsızlığı, Demokratik Anayasa, Genel Af, Abdullah Öcalanʹa özgürlük, Alevilik sorunu, yüzde 10 seçim barajı, Genç ölümlerin durdurulması, Faili meçhullerden sorumlu kişilerin yargılanması, Roboski ve Şeyh Sait, Saidi Nursi, İskilipli atıf hoca gibi şahsiyetlerden özür dilenmesi Başörtü sorunu, fikir özgürlüğüʹ gibi görüşler aktarıldı.
Paker:"Türkiyeʹde devlet algısı değişti"
Burada halka hitaben bir konuşma yapan Heyet Başkanı Can Paker, Türkiyeʹde devlet algısının değiştiğini ifade etti. Barış sürecinin PKK ile hükümet arasında değil, yeni devletle Türkiyeʹdeki halklar arasında olduğunu aktaran Paker:" 1950ʹden sonra seçilen partiler siyasete karar veremedi. Dolayısıyla bugüne kadar konuştuğumuz, düşündüğümüz, aklımızdaki ve haklı olarak isyan ettiğimiz devlet başka. Son yıllarda seçilmişlerin siyasete hakim olduğu bir döneme girdik. Hala eski devletin anlayışında olan bürokratlar, askerler vardır. Yer yer kendilerini belli edeceklerdir ama büyük ölçüde artık siyasi kararlar seçilmişlere geçmiştir.
Bu nedenle bu süreçler ancak şimdi başlamıştır, dolayısıyla yeni bir devletle, yeni bir siyasetle karşı karşıyayız."dedi.
Halkın görüşlerini sözlü ve yazılı olarak alan Heyet, Bingölʹdeki temaslarını tamamladıktan sonra akşam saatlerinde Kentten ayrıldı.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...