Koruculara yenİ görev
Çözüm süreci devam ederken, 29 yıllık koruculuk sistemi de sona eriyor. 66 bin korucunun statüsü ʹgüvenlik görevlisineʹ dönüştürülecek. Bir bölümü bölgede yatırım yapacak şirketlere kaydırılacak
1727 defa okunmuş - 11 Mayıs 2013 - Cumartesi 08:45
Çözüm süreci devam ederken, 29 yıllık koruculuk sistemi de sona eriyor. 66 bin korucunun statüsü ʹgüvenlik görevlisineʹ dönüştürülecek. Bir bölümü bölgede yatırım yapacak şirketlere kaydırılacak. Silahsız siyaset için yürütülen süreçte, 29 yıllık koruculuk sistemi de tarih oluyor. Korucuların önemli bir bölümünün statüsü özel güvenlik görevlisine dönüştürülecek ve korucular artık yatırımları koruyacak. Görevdeki 66 bin korucuyu mağdur etmeyecek şekilde sayı kademeli olarak azaltılacak, bir bölümü de bölgeye yatırım yapacak şirketlere de özel güvenlik personeli olarak kaydırılacak.
NÖBET KULELERİ BOŞALDI
Sınıra sıfır noktasındaki köy korucularının nöbet tuttuğu kuleler de boşaltıldı. PKKʹlıların önemli geçiş noktası Cudi, Kato başta olmak üzere taş kulelerde görev yapan korucular da köylerine çekildi.
ÖZLÜK HAKLARA KORUMA
İçişleri ve Çalışma Bakanlığıʹnın birlikte yürüttüğü çalışma ile korucuların emeklilik ve diğer özlük haklarını koruyacak şekilde yeni görev tanımlaması yapılacak. İçişleri Bakanı Muammer Gülerʹin verdiği bilgiye göre, Türkiye genelinde 22 ilde toplam 65 bin 838 köy korucusu bulunuyor. Geçici köy korucusu sayısı ise 46 bin 495. Sayıları 19 bin 343 olan gönüllü köy korucuları önceden olduğu gibi köylerde istihdam edilmeye devam edecek.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...