Başkanlık Sistemini anlattı
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin, Kültür Merkezinde halka ʹʹBaşkanlık sisteminiʹʹ anlattı
413 defa okunmuş - 11 Mayıs 2013 - Cumartesi 07:53
Gençlİk ve Spor Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Yusuf Tekin, Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Bingöl İl Başkanlığı tarafından düzenlenen dün saat 14.30 Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen ‘Başkanlık Sistemi’ konulu toplantıya konuşmacı olarak katıldı.Katılımcılara Türkiye gündemini meşgul eden Başkanlık sistemini anlatan Tekin, Cumhurbaşkanı ve bakanları halkın seçemediğini hatırlatarak: “Biz istiyoruz ki başkanlık seçiminde yürütmeyi de başkanı da biz seçelim.” dedi.
Parlamenter sistemin geçmişte yaşattığı sıkıntılara değinen Tekin: “Biz diyoruz ki, Türkiyeʹde temel problem, meclis ile hükümet arasında sağlıklı bir ilişki kurulamamasıdır. Sağlıklı bir ilişki kurulamadığı için de Türkiye vesayet, istikrarsız bir yapı ile karşı karşıya kalıyor. Meclis hükümete, hükümet de Meclisʹe karışmasın, kuvvetler ayrılığının katı olarak uygulandığı model işte bu.”dedi.
Milletvekillerinin sadece kanun çıkarmakla görevlendirilmesi gerektiğini belirten Tekin:” Milletvekilleri Türkiyeʹnin ihtiyaç duyduğu kanunları çıkarsın. Parlamentonun üzerinde siyasi parti lideri, Cumhurbaşkanı ve Başbakan baskısı ile Anayasa Mahkemesi gibi kurumların vesayeti olmasın diyorsak bu bizim söylediğimiz başkanlık sistemi için geçerlidir. Ama yasama üzerinde yürütmenin baskısı olsun diyorsak, o zaman parlamenter sisteme devam edeceğiz.”dedi.
Cumhurbaşkanı ve Bakanlar kurulunu halkın seçmesi gerektiğini belirten Tekin:”Parlamenter sistem dediğimiz yapılarda yürütme yetkisini, yani Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu’nu biz seçemiyoruz. Bizim önerdiğimiz başkanlık sistemindeki seçimde ise yürütmeyi de, başkanı da biz seçelim diyoruz” şeklinde konuştu.
Toplantıya AK Parti Muş İl Başkanı ile Bingöl Ak parti İl Başkanı Cevdet Çalbay, Belediye Başkanı Serdar Atalay, partililer ve vatandaşlar katıldı.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...