Artıkarslanʹdan Engelliler Haftası açıklaması
10-16 Mayıs Sakatlar Haftası münasebetiyle yazılı bir açıklama yapan Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şube Başkanı Hüseyin Artıkarslan” Ülkemizdeki özürlü bireylerimizin çoğunluğunu% 0.02 ile görme engelliler.
260 defa okunmuş - 10 Mayıs 2013 - Cuma 11:32
% 3.5 oranıyla konuşma engelli bireylerimiz oluşturmaktadır.Konuşma engellileri sırasıyla % 2 ile üstün zekâlılar, % 2.03 ile zihinsel engelliler, % 1.4 ile ortopedik engelliler, % 0.06 ile işitme engelliler takip etmektedir.”Dedi.

Engelli bireylerin çok azının eğitim imkânlarından faydalanabildiğini belirten Artıkarslan:”Oysa Avrupaʹda engelli bireylerin tamamı eğitimin bütün olanaklarından faydalanmakta, hatta gerektiğinde eğitim imkânı engelli bireylerin ayağına kadar götürülmektedir.Bu durum bizim büyük bir ayıbımızdır. Bu noktada, eğitimde fırsat eşitliği ilkesine ne kadar dikkat ettiğimizi oturup düşünmeli ve bu ilkenin gereğini yerine getirmek için neler yapmamız gerektiğini plânlamalıyız.”Dedi.


Engelli bireylerin topluma kazandırılması ve hayatlarını kolaylaştırabilmeleri adına bir çok çalışmanın yapılabileceğine dikkat çeken Artıkarslan, açıklamasını şöyle sürdürdü:” Örneğin çevre düzenlemelerinin engelli bireylere uygun şekilde yapılması, günlük yaşamımızda sürekli kullandığımız alışveriş merkezlerinin engelli bireylere uygun olarak dizayn edilmesi, trafik ışıklarına kurulan sesli düzeneklerin yaygınlaştırılması engelli bireylerimizin hayatlarını bir nebze de olsa kolaylaştıracaktır.
Engelli bireylerimize yardımcı olmak istiyorsak, onlara acıyarak yaklaşma yerine Konfiçyusʹun dediği gibi onlara balık verme yerine, balık tutmayı öğretmeliyiz.Engellilerin beceri ve yetenekleri doğrultusunda iş imkânı sağlayarak onları üretken ve verimli hâle getirebiliriz. Bu duygu ve düşüncelerle, engelli vatandaşlarımızın beklentilerinin azami düzeyde karşılandığı sosyal devlet anlayışının tüm devlet kurumlarımızca benimsenmesini diler saygılarımı sunarım.”
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...