Öğrencilerin bilimsel projeleri sergilendi
Bingöl Fen Lisesiʹnde açılan TUBİTAK Proje Sergisiʹnde öğrencilerin hazırladığı 46 proje ziyaretçilere açıldı.
309 defa okunmuş - 10 Mayıs 2013 - Cuma 11:20
TÜBİTAKʹın desteğiyle Fen Lisesiʹnde eğitim gören öğrencilerin bilimsel projelerinin yer aldığı serginin açılış kurdelesi Vali Yardımcısı Numan Tahir Şimşek, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Berdibek ve Okul Müdürü Yadin Çelik tarafından kesildi.
Öğrencilerin hazırladıkları bilimsel projelerin sergilendiği stantları gezen Vali Yardımcısı Şimşek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Öğrencilerin birbirinden ilginç tasarımları ve icatları, sergiyi gezenler tarafından ilgiyle takip edildi.
Fen Lisesi Müdürü Yadin Çelik, Türkiye genelinde TUBİTAKʹın desteklediği bin pilot okul olduğunu belirterek, okullarında hazırlanan projelerden bir tanesinin Ankaraʹda düzenlenecek olan final yarışmasına katılmaya hak kazandığını söyledi.
Okuldaki öğrencilerin hazırladığı toplam 46 projenin sergilendiğini belirten Çelik, "Bu çalışmalara gerekli finansman desteğini TUBİTAK sağlıyor. Öğrencilerimiz bilimsel, uygulamalı ve teorik olmak üzere 3 alanda projeler hazırladı. Bu projelerden bir tanesi TUBİTAK tarafından 26-30 Mayıs 2013 tarihinde Ankaraʹda yapılacak olan final yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bu 46 projenin tamamı rehber öğretmenler danışmanlığında hazırlandı. Buradaki amacımız öğrencilerimizi öğrenmeye ve araştırmaya sevk ederken, aynı zamanda araştırırken daha iyi öğrenmelerini sağlamaktır. Bu sergimiz 2 gün devam edecek. Sergimize ilköğretim öğrencilerini de davet edeceğiz. Bu projeler önümüzdeki yıl Türkiye genelindeki tüm okullarda genelleştirilecektir. Bunun finansmanlığını TUBİTAK yaptığı için maddi olarak bir sıkıntı yaşanmıyor. Fen Lisesi olarak öğrencilerimizi öğrenmeye ve araştırmaya yönlendirmek için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz" diye konuştu.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...