“Başkanlık rejim değil, yönetim sistemidir”
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, başkanlık sisteminin bir rejim değil, yönetim sistemi olduğuna dikkat çekti.
298 defa okunmuş - 09 Mayıs 2013 - Perşembe 10:54
Kalkınma Bakanı Yılmaz, Yeni Türkiye Dergisi’nin Mart-Nisan 2013 dönemini kapsayan 51. sayısında “Başkanlık Sistemi ve Kalkınma” konularını değerlendirdi.

Başkanlık sisteminin uzun yıllardır ülkemizin gündeminde olduğunu ancak bu alanda yapılan tartışmaların daha çok siyasi açıdan yürütüldüğünü ve tarafların ideolojik bakış açılarına göre tercihlerin ortaya konulduğunu belirten Yılmaz, diğer yandan sosyal ve ekonomik konular başta olmak üzere, başkanlık sisteminin geniş toplum kesimleri açısından etkilerinin ne olabileceği hususunun yeterince incelenmediğini ifade etti.

Bakan Yılmaz, başkanlık sisteminin kamuoyunda yanlış bir imajının olduğunu, bazı siyasi söylemlerle başkanlık sisteminin adeta demokrasinin bir alternatifi gibi sunulduğunu ve kamuoyunun yanıltıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Oysa adı üzerinde, başkanlık sistemi bir rejim değil, bir yönetim sistemidir. Demokratik ülkelerde parlamenter sistem ne kadar normal ise başkanlık sistemi de o kadar normaldir. Bugün Türkiye başkanlık sistemi ile parlamenter sistem arasında bir konumda bulunmaktadır. Halkın seçimiyle gelen Cumhurbaşkanı tecrübesinin de zorlamasıyla, ülkemiz bu iki sistemden birini daha net bir tercihle benimseme yoluna gidilebileceği gibi, farklı bir sentez de oluşturabilir. Gerek devam etmekte olan yeni Anayasa tartışmaları gerekse halkımızın önümüzdeki seçimlerde ortaya koyacağı tercihler bu tartışmaların seyrini önemli oranda belirleyecektir."

HALKI YANILTICI DEĞERLENDİRMELER YAPILIYOR

Bu süreçte halkın yapacağı tercihlerin sağlıklı bilgilere dayalı olmasının hayati önem taşıdığını belirten Yılmaz, maalesef kimi yüzeysel tartışmalarda halkı yanıltıcı değerlendirmelerin yapıldığını ifade etti.

Başkanlık sisteminde adeta parlamentonun gücü ve önemi azalacak ve her şey başkanın otoritesi ile şekillenecek gibi büyük bir yanlış algı oluşturulduğuna değinen Yılmaz, işin gerçeğine bakıldığında ise durumun tam tersi olduğunu bildirdi.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...