I.Bingöl “Tavz Çalıştayı” Yapıldı
Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği tarafından 4 Mayıs Cumartesi günü düzenlenen çalıştayʹda Bingölʹün Genç ve Solhan ilçelerine bağlı 10 Tavz köyünün sorunları masaya yatırıldı.
460 defa okunmuş - 08 Mayıs 2013 - Çarşamba 11:59
Tavz-Der tarafından düzenlenen çalıştayda 25 katılımcı ile birlikte sayıları 50’yi bulan takipçi katıldı.

Çalıştayda Bölge muhtarları, Öğretmenler, İmamlar, mühendisler ve çeşitli kurumlardan katılımcılar yer aldı. Saat 10.00’da başlayan çalıştay 17.30’a kadar 5 oturum şeklinde gerçekleşti.

Çalıştay Oturumlarında “Eğitim (Örgün ve Yaygın) Sorunu ve Çözüm Önerileri”, “Alt Yapı Sorunu (Kanalizasyon, içme ve Sulama suyu şebekeleri) ve Çözüm önerileri”, “Ulaşım Sorunu ve çözüm önerileri”, “Tarım - Hayvancılık sorunu ve çözüm önerileri”, “Sağlık Sorunu ve çözüm önerileri” gibi konular masaya yatırılarak kısa ve uzun vadede çözüm önerileri gündeme getirildi.

Çalıştayın Açılış konuşmasını yapan Tavz-Der yönetim kurulu başkanı Murat Soysal; dernek olarak amaçlarının Bingöl’ün sorunlarını masaya yatırarak raporlaştırmak ve bunların çözülmesi için ilgili paydaşlara sunulduktan sonra takiplerini sağlamak olduğunu vurguladı.

I.Bingöl “Tavz Çalıştayı” kavramına dikkat çeken Soysal, “istedik ki; bölge sorunlarını masaya yatırırken önce kendi sorunlarımızı çözelim ve kendimizi tanıyalım ki ardından diğer alanlara açılabilme erdemini gösterecek tecrübemiz olsun. Tırnak içindeki kavramın sürekli değişerek Bingöl ili ve toplumuna yönelik bütün konular masaya yatırılana kadar bu çalıştaylar dönüşümlü olarak devam edecektir.

Bu gün I.Binngöl “Tavz Çalıştayı” gerçekleştirmekteyiz, inşallah ileriki zamanlarda II.Bingöl ‘Kalkınma Çalıştayı’nı da düzenlemek nasip olur. Bütün sorunlarımızı İslam Dini şemsiyesi altında çözüme kavuşturmak en büyük amaçlarımızdandır” dedi.
Çalıştay Toplu fotoğraf çekiminden sonra sona erdi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...