Üniversitede protesto
Bingöl Üniversitesi Öğrencileri Derneği (BÜÖ-DER) üyeleri, Doğa ve Ekolojik Kulübüʹnün açılması için verdikleri dilekçenin gerekçesiz olarak ret edilmesini protesto etti.
607 defa okunmuş - 07 Mayıs 2013 - Salı 12:01
Bingöl Üniversitesi Öğrencileri Derneği (BÜÖ-DER) üyelerinin, üniversite bünyesinde Doğa ve Ekolojik Kulübüʹnün açılması için verdikleri dilekçenin gerekçesiz olarak ret edilmesini protesto etmek amacıyla üniversite içerisinde yapmak istedikleri basın açıklaması rektörlük tarafından engellendi.

"Özgür yaşam coşkusuyla adaletli bir üniversite istiyoruz" yazılı pankart açan öğrenciler, kampüs kapısına kadar yürüyüş gerçekleştirmek isterken okul içerisinde bulunan özel güvenlik görevlileri öğrencileri engelledi.

Öğrencilerin talepleri

BÜÖ-DERʹli öğrenciler adına taleplerini dile getiren Gafur Öpengin ise, şunları dile getirdi: "Üniversite yönetiminin diğer gruplara tanıdığı kulüp açma hakkı bize de tanımalıdır. Üniversite içerisinde belirli gruplara değil, tüm öğrencilere her türlü stant açma hakkı tanınmalıdır. Üniversite konferans salonları kullanma hakkı bizlere de tanınmalıdır. Özellikle son dönemlerde artan hukuksuz ve keyfi uygulamalarla öğrenciler okuldan atılmaktadır. Üniversite akademisyenlerin, sınavlarda ve sınıfta belli bir öğrenci grubuna tolerans tanımaları diğer öğrenci gruplarını ötekileştirerek, hak ve özgürlükleri kısıtlaması durumu sonlandırılmalıdır. Eşit ve adaletli bir eğitim ve öğretim verilmeli. Özerk üniversite içerisinde, polisler sokulmamalıdır" dedi.

Öğrenciler oturma eylemi ile rektörlüğün tutumunu protesto etti.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...