Hayvancılığa hibe desteği
En az 50 en fazla 300 büyükbaş sığır işletmesi kuranlara, inşaata yüzde 30, hayvan alımına yüzde 40 ve sağım ünitesi ile süt soğutma tankı alımına da yüzde 40 hibe verilecek.
604 defa okunmuş - 04 Mayıs 2013 - Cumartesi 16:04
Doğu Anadolu Projesi (DAP) Damızlık Sığır İşletmesi Yatırımlarının Desteklenmesi müracaatları başladı.

Doğu Anadolu kapsamındaki Bingöl’ünde aralarında bulunduğu 16 ilde büyükbaş hayvancılık işletmelerinin kurulması, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması ve bölgesel kalkınmayı sağlamaya yönelik olarak üreticilerin, etçi ve kombine ırklarla kuracakları damızlık amaçlı sığır işletme yatırımlarının desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı yürürlüğe girdi.

DAP’tan yapılan duyuruda, yatırımların desteklenmesine ilişkin müracaatların 1 Mayısʹta başladığı ve projeyle en az 50, en çok 300 damızlık sığır işletmelerinin kurulmasının amaçlandığını belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Bakım, besleme, sağlık konularında teknolojik uygulamaları sağlayarak işletmelerin verimliliğini artırmak için işletmelerin belli bir ölçeğin üzerinde olması gerekmektedir. İşte bu nedenle bakanlığımız bölgemizde orta ve büyük ölçekli işletmeleri desteklemektedir. Söz konusu hibe destekleri, etçil ve kombine ırklarla oluşturulacak damızlık sığır işletmelerine yönelik olup bu kapsamda inşaat yapımına yüzde 30, hayvan alımına yüzde 40 ve sağım ünitesi ile süt soğutma tankı alımına ise yüzde 40 oranında hibe desteği verilecektir. Destekleme oranları, hayvancılık sektörüne yatırım yapacak yatırımcılar için oldukça cazip imkanlar sunmaktadır."
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...