“1 Mayıs Depreminden Ders Alınmalı”
1 Mayıs Bingöl Depremiʹnin 10. yıldönümü nedeniyle açıklama yapan AK Parti Bingöl Kadın Kolları Başkanı Zeynep Kavran, “1 Mayıs depreminden ders alınmalı” dedi.
394 defa okunmuş - 02 Mayıs 2013 - Perşembe 12:01
AK Parti Bingöl Kadın Kolları Başkanı Zeynep Kavran 1 Mayıs 2003’te meydana gelen depremin 10. yılı nedeniyle bir açıklama yaptı.
1 Mayıs 2003 gece saatlerinde meydana gelen 6.4 şiddetindeki depreminde Bingöl’ün büyük bir bölümünü etkilendiğini, 204 vatandaşın hayatını kaybettiğini, Çeltiksuyu İlköğretim Okulu’nun ise tamamen yıkılarak, 84 öğrenci ve 1 öğretmenin enkaz altında kalarak, hayatlarını kaybettiğini hatırlatan Kavra, bu afetten ders alınıp daha tedbirli olunması gerektiğine dikkat çekti.
Bingöl’ün KAF ve DAF Dermem hatları üzerinde olduğuna dikkat çeken Kavran, şöyle konuştu:
“Deprem riski her zaman varolan bir üçgende yaşadığımızdan, her an hazırlıklı ve tedbirli olma zorunluluğumuz bulunmaktadır. Deprem öldürmez yapı ve eşyalar öldürür gerçeğiyle her an hazır olmalıyız. 1971 ve 2003 Bingöl depremiyle yıkılan Bingöl, çok şükür bugün yeni görünümüyle yaşanabilir kentler arasında olup, deprem izlerini büyük oranda silmiştir.Yapılarımız yeni deprem yönetmeliklerine uygun yapılmış ve buna idarecilerimizce azami gayret gösterildiğinin şahidiyiz.”
Kavran, “1 Mayıs Bingöl Depreminin 10. Yıldönümü olan bugünün depremden ders alınması gereken önemli bir fırsat olduğunu düşünüyor, bilhassa kadınlarımızın bu konuda daha hassas olduklarını belirtmek isterim. Bu anlamda 1 Mayıs 2003 Bingöl Depreminde hayatını kaybeden başta öğrencilerimize ve halkımıza Allah’tan rahmet diliyor, acılı anne ve babalarına sabırlar diliyorum” dedi.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...