Bir günde Bingölʹü temizleyelim!
STKʹlar “11 Mayısʹta sen de var ol, sağ ol!” sloganıyla çevre temizliği yapacak.
634 defa okunmuş - 02 Mayıs 2013 - Perşembe 11:54
“Haydi Yapalım! Türkiye Platformu” öncülüğünde bir araya gelen STK’lar, 11 Mayısʹta tüm dünyada düzenlenecek ʹLetʹs Do It!ʹ Çevre etkinliğini Bingöl’de de gerçekleştirmek için yola çıktı.
Dünyanın her yerinden gönüllü grupları ve çeşitli kuruluşlar, ülkelerinin katı atık ve çöplerini temizlemek ve toplumun farkındalığını arttırmak için “Haydi Yapalım!” sloganıyla Dünya Temizliği (World Cleanup) adı altında bir uluslararası hareket yürütüyorlar. Bingöl’den de karşılık bulan hareket, 11 Mayıs Cumartesi günü kampanya kapsamında bir Bingöl Temizliği düzenleyecek.
Bu amaçla Bingöl’den Yaşam İçin Sivil Toplum Derneği, Tavz Kültür Sanat ve Kalkınma Derneği, Bingöl Üniversitesi Güneşin Doğuşu Derneği, Çapakçur Spor Kulübü Derneği, Bingöl Gençliği Yardımlaşama ve Dayanışma Derneği, Bingöl Gençlik Cemiyeti Derneği ve Altınışık Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği Hareket, 11 Mayıs Cumartesi Günü katı atık toplayacak.
Bingöl Üniversitesi yerleşkesi arkasındaki çamlık alanda temizlik etkinliği yapılacak etkinlik saat 13.00’te başlayacak. Çalışma için katılımcılara, çöp poşeti ve eldiven dağıtılacağı belirtilirken, “Ne kadar çok katılım olursa o kadar fazla atık toplanabilecektir. Katılmak isteyen gönüllüleri belirtilen gün ve saatte etkinlik yerinde bekliyoruz” açıklaması yapıldı.
Dünyada, yaklaşık 100 milyon ton katı atık bulunduğu belirtilen açıklamada, “Bu sadece estetik bir sorun değil, aynı zamanda sağlık, doğal hayat, dayanışma ve sorumlulukla alakalı bir durum. Bu atıklara aynı zamanda değerlendirilmemiş kaynaklar gözüyle bakmalıyız.
Haydi Yapalım! İle katı atık sorunu olan bir ülkede, bu sorunu çözmek isteyen insanların girişimiyle, atıkların yerleri ve türleri haritalama ile tespit ediliyor, kamuoyunda bu konuya dikkat çekiliyor ve tüm halk işbirliğine davet ediliyor. Sonuç olarak; ülke 1 günde temizleniyor. Haydi Yapalım! Modeli 2012 yılı boyunca Dünya Temizliği (World Cleanup) kampanyasıyla aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkede uygulandı. Bugüne kadar toplam 96 ülkede 115 temizlik düzenlendi ve toplam 7 milyon gönüllü etkinliklerde yer aldı. Toplam 100.000 ton atık toplandı” ifadeleri kullanıldı.
“Haydi Yapalım! Türkiye platformu” Türkiye’nin her yerinden gönüllü gruplarını, STK’ları, şirketleri, belediyeleri, öğrenci kulüplerini ve atıkların ortadan kaldırılmasını isteyen herkesi sürdürülebilir bir gelecek adına birlikte hareket etmeye davet ediyor.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...