Şenlik Havasında 1 Mayıs Kutlaması
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, KEKS üyelerince coşku içerisinde kutlandı.
457 defa okunmuş - 02 Mayıs 2013 - Perşembe 11:48
Kamu Emekçileri Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim-Sen, SES, BES sendikaları 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü şölen havasında kutladı.

Dün saat 11.00’de Dörtyol’dan davul zurna eşliğinde yürüyüşe geçen sendika üyeleri, Yeni Mahalle Kavşağı’ndaki miting alanına geçti. KESK’in etkinliğine BDP Bingöl İl Başkanlığı, Özgür Eğitim –Sen ve Bingöl Üniversitesi Öğrencileri Derneği (BÜO-DER) destek verdi.

Eğitim – Sen Bingöl Şube Başkanı Metin Kılıç, anayasal ve yasal düzenlemelerin emekçileri mağdur etmeyecek ilkelerde olmasının temel talepleri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Son 10 yıl içinde 11000 emekçi çeşitli iş kazaları nedeni ile hayatlarını kaybetmişler. Eğer, ülkede yapılacak anayasal çalışmalarda bu şekilde ölümlere kapı aralanmaya ve patronları sıkıntıya sokmayacak bir düzenleme olacaksa varsın böyle bir anayasa olmasın diyoruz. Evet, ülkenin kanayan yarası 1000 yıllık problemin çözüme kavuşturuluyor olması bizi en kalbi duygularımız ile sevindirmektedir. Ancak ‘analar ağlamasın’ sloganı ile sadece silahlı ölümlere dair bir yaklaşım olarak kalmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kılıç, “Çocukları güvencesiz bir işte çalışırken de ağlar, anadilde eğitim alamayan çocukları için de ağlar; çocukları kömür ocaklarında can verirken, esnek ve güvencesiz iken, özgür düşünemiyor iken, sigortasız ve günde 12 saat çalıştırılıyor iken, verdiği emeğin karşılığını alamıyor iken de ağlar. Bilinmelidir ki; anaların çocuklarının ölüm sonundaki ağlamaları çığlıktır. Bu çığlığın itmesi karşısında KESK olarak bütün varlığımızla karşı olduk ve olacağız. Anlar saydığımız durumlar ise seslice ağlamaktadır. Bu ağlamalar görülemedikçe ve Eğer gerçekten analar ağlamasın diye bir derdiniz var ise bu durumların yasal güvenceye alınması kaçınılmazdır. Bunlar görülmeden sloganik tarzda analar ağlamasın denildiğinde sadece sözde kalacaktır. Hükümetin on yıllık çalışmalarında acaba ezilen ve yok sayılan bu durumların hangisi göz önüne alınmıştır” dedi.

Bingöl’de TEDAŞ bünyesinde çalışan işçilerin mağduriyetlerine değinen Kılıç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Yapılan özelleştirmeler sonucu hangi emekçi hakkını alabildi. Kurumlarda tamamen taşeronlaştırmalara yönelik çalışmalar toplumu ne kadar ileriye götürdü. Müteahhide ve taşerona rant sağlamak dışında emek alanında hangi iyileştirmeler yapıldı, bunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Ancak yapılan tek şey daha fazla çalışma daha az kazanmayı işçi ve emekçiye reva görenler söz konusu para babaları olduğunda kesenin ağzını sonuna kadar açmakta bir beis görmeyen zihniyetteler. Bu zihniyetin arızalı olduğunu ve şiddetle kınadığımızı belirtmek isteriz.”

Yapılan konuşmaların ardından sendika üyeleri davul zurna eşliğinde halaylar çekip, şarkılar söyleyerek kutlama yaptı.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...