Sağlam zemin seçmemiz lazım
1 Mayıs 2003 Depremi 10. Yıl Programına katılan bakan Yılmaz: “Sağlam temeller üzerine, usulüne uygun sağlıklı yapılaşmayı sağlamamız lazım” dedi.
517 defa okunmuş - 02 Mayıs 2013 - Perşembe 11:39
Sağlam zemin seçmemiz lazım

SAR (Search and Rescue) Arama Kurtarma Derneği, Bingöl Depreminin 10. yıl dönümü münasebetiyle dün saat 15.00’da Bingöl Kültür Merkezinde anma programı düzenledi.

Programa katılan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl’ün iki fay hattının kesistiği noktada olduğuna dikkat çekerek deprem gerçeğinin unutulmamasını söyledi.

Yılmaz: “Sağlam Zeminler Seçmemiz Lazım”


Afetlerde bir tek insanının bile kaybedilmemesi temennisinde bulunan Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:

“Tabiattaki hadiseleri felaket haline getiren aslında insanın kendisi, insanın kendi yapıp ettikleridir. Burası bir deprem bölgesi, bunun farkında olmamız gerekiyor. Burada depremler olacak. Gelecekte de depremler olacak ama bunları en az kayıplarla atlatmamız için bizim kendi üzerimize düşeni yapmamız lazım. Bu nedenle sağlam zeminler seçmemiz lazım. Sağlam temeller üzerine, usulüne uygun sağlıklı yapılaşmayı sağlamamız lazım” dedi.

“Afetlerden En Az Etkilenmenin Yolu Koruyucu Tedbirler Almak”

2003 depremi ile birlikte Bingöl halkında depreme karşı farkındalık oluştuğuna dikkat çeken Yılmaz, “İnsanımızda daha fazla bilinçlenme var, buda yapı kalitesine yansıyor. Ama deprem gerçeğini hiçbir zaman unutmayıp, çevremize ve yeni nesillere aktarmamız gerekiyor.

Bu işin deprem öncesi kısmı tabi, en önemlisi de bu öyle bir hareket edelim ki arama kurtarma ekiplerine hiç ihtiyaç duyulmasın. Afetlerden en az etkilenmenin yolu koruyucu tedbirler almak. Bunları aldığınız zaman arama kurtarmaya en az ihtiyaç duyarsınız. Ama ne yaparsanız yapın illa ki belirli istinaslar olur ve orada da arama kurtarma araya giriyor. Erçiş depremi meydana geldiğinde oraya da gitmiştim. En erken gidenlerden biri ben olmuştum. Bu vesileyle depremin nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda da biraz tecrübem oluştu. Orada arama kurtarma ekiplerini çok taktir ettim. Kamu kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin arama kurtarma ekipleri vardı. Hepsi çok farklı yerlerden gelmiş olmalarına rağmen adeta aralarında ortak bir dil varmış gibi hemen koordine olarak tek bir kuruluşmuş gibi hareket ettiler. Gece dolaşırken o soğukta, yağmurun altında enkazlarla nasıl uğraştıklarını nasıl çaba sarf ettiklerini bizzati gördüm. Çok profesyonel çalışarak bir çok hayat kurtardılar” şeklinde konuştu.

“SAR Bingöl’de Güzel Çalışmalar Yapacak”


Bingöl’ün iki fay hattının kesiştiği bir bölgede yer aldığına dikkat çeken Yılmaz, “Her an arama kurtarma ekiplerine ihtiyacımız oluyor. SAR arama kurtarma ekibinin Bingöl’de güzel çalışmalar yapacağından eminim. Tabi AFAD, Polis, Jandarma ve Sağlık ekiplerinin arama kurtarma ekipleriyle koordineli olarak çalışmamız gerekiyor. Ben yapacağınız alışmalarınızda başarılar diliyorum. Gerek toplumda farkındalığı artırmak için yapacağınız çalışmalarda gerekse somut anlamda arama kurtarmada yapacağınız çalışmalardan dolayı şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kömürboğa: “Uluslararası Tatbikat Düzenlenecek”

Sar Arama Kurtarma Ekibi Lideri Nadir Kömürboğa, Uluslar arası bir tatbikatın hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 3 ay sonra gerçekleştirmeyi planladığımız ve8 ülkeden katılımcıların olacağı tatbikatı Bingöl’de yapmayı planlıyoruz. Bu sayede Bingöl’ün de tanıtımının yapılacağını ümit ediyoruz” dedi.

Programa Bingöl Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Belediye Başkanı Serdar Atalay, Emniyet Müdürü Ercan Taştekin, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Etem Metehan Yaşar ve SAR Arama Kurtarma Derneği ekipleri katıldı.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...