KOAH Türkiye'de 3. ölüm nedeni
KOAH, dünyada önde gelen 4. sıradaki ölüm nedeni iken Türkiye'de ise 3. sırada.
1564 defa okunmuş - 19 Kasım 2014 - Çarşamba 11:50

Dünya Sağlık Örgütüne göre, tüm dünyada KOAH dördüncü ölüm sebebi iken bunun Türkiye’de üçüncü sırada yer aldığını belirten Bingöl İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Demir, “Her yıl 3 milyondan fazla kişi bu hastalıktan ölmekte ve tüm dünyada 40 yaş üstü yetişkinlerin yüzde 10'dan fazlası bu hastalığa yakalanmaktadır.”diyerek hastalığın ulaştığı boyutları gözler önüne serdi.

Dünya KOAH Günü etkinlikleri kapsamında kronik hava yolu hastalıkları konusunda bilgilendirmeler yapıldığını ifade eden Demir, “KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) tam olarak geri dönüşümlü olmayan, ilerleyici hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan kişileri ilerleyici şekilde nefes alamaz hale getirir. Dünya Sağlık Örgütüne göre tüm dünyada KOAH önde gelen 4. sıradaki ölüm nedeni iken ülkemizde 3. sıradadır. Her yıl 3 milyondan fazla kişi bu hastalıktan ölmekte ve tüm dünyada 40 yaş üstü yetişkinlerin yüzde 10'dan fazlası bu hastalığa yakalanmaktadır.”dedi.

SİGARA KULLANANLAR DİKKAT!

Sigaranın hastalıkla olan ilişkisini de detayları ile anlatan Demir, “Pasif olarak sigara dumanına maruz kalmanın da KOAH gelişme riskini, hiç sigara dumanına maruz kalmamış kişilere oranla belirgin olarak arttırdığı bilinmektedir. Haftada 40 saatten fazla ve 5 yıldan uzun süreli sigara dumanına maruz kalmanın KOAH gelişme riskini yüzde 50 oranında arttırdığı saptanmış olduğundan, bireyler aktif olarak sigara içmeseler dahi yoğun sigara dumanı maruziyetinden kaçınmaları önemlidir.”ifadelerini kullandı.

Demir, hastalıkla ilgili şu bilgileri aktardı: “Solunum yolu ile alınan ve hava yollarına zarar verme olasılığı yüksek olan gaz, toz dumanı ve kimyasal maddelere maruz kalan risk altındaki bazı mesleklerde çalışanların, hava kirliliği çevre kirliliği ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde iyi havalanmayan evlerde ısınmak ve yemek pişirmek amacıyla kullanılan kömür, odun, çalı, tezek vb yakıtların dumanının ve genetik faktörlerinde etkisiyle KOAH gelişiminde önemli risk faktörlerinden olduğu tespit edilmiştir.”

KOAH'ın erken dönemde görülen belirtilerine değinen Demir, “Öksürük, balgam çıkarma ve hareketle ortaya çıkan nefes darlığıdır. Bu belirtilerin varlığında zaman geçirilmeden doktora başvurulma ve Spirometri olarak bilinen basit, ağrısız bir test olan ‘soluk testi’ yaptırılması gerekmektedir.”diye belirtti.

TEDAVİ ŞART

KOAH tedavi edilmediği takdirde genellikle ilerleyici bir hastalığa dönüştüğün belirten eden Demir, “Hastalık ilerledikçe hastalar merdiven çıkarken, hızlı yürürken ve hatta en basit hareketleri bile yaparken, elbiselerini giyerken bile nefes alamaz hale gelebilirler. KOAH gelişimine neden olan risk faktörlerine maruziyeti azaltılarak veya ortadan kaldırılarak hastalığın ilerlemesi yavaşlatabilir ve hatta durdurabilir.”ifadelerini kullandı.

“NEFESİNİZ DARALIYORSA, BİR SOLUK TESTİ YAPTIRIN”

Son olarak Demir, “Eğer nefesiniz daralıyorsa ve sigara da içiyorsanız daha fazla gecikmeyin, bir soluk testi yaptırın. Daha sağlıklı bir yaşam için, KOAH olmamak için, KOAH’ınızın ilerlememesi için yürüyün. Her gün bir adım daha fazla!”dedi.

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...