122 çalışanlarının can güvenliği yok
112 çalışanlarının can güvenliğinin bulunmadığını belirten Türk Sağlık Sen Başkanı Kızılboğa, adli vakalara polisle birlikte gidilmesi gerektiğini söyledi.
1899 defa okunmuş - 24 Aralık 2014 - Çarşamba 11:32

Türk Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Salih Kızılboğa, 112 sağlık çalışanlarının sorunlarının çözülmesi gerektiğini dikkat çekti.

Kızılboğa, Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan 112 çalışanlarının can güvenliğinin bulunmadığını belirterek, adli vakalara polisle birlikte gidilmesini talep etti.

 

Türk Sağlık Sen olarak 112 Çalıştay'ı yaptıklarını dile getiren Kızılboğa, söz konusu çalıştaydan 112 çalışanlarının acil çözüm bekleyen sorunlarının öne çıktığını ifade etti. 112 çalışanlarının ve acil çalışanlarının yüzde 88'inin görev esnasında fiziki saldırıya maruz kaldığını belirten Kızılboğa,"112 çalışanlarının yüzde 88’i görev sırasında fiziki ve sözlü şiddete uğruyor.Yüzde 86’sı ise vakaya giderken can güvenliğinden endişe duyuyor. Oldukça vahim bir hal alan bu şiddetin önüne geçilmesi için ambulanslarla birlikte polisinde olay yerine aynı zamanda intikalini sağlayacak bir düzenleme yapılmalıdır. Bakanlık bu konuda acilen İçişleri Bakanlığı ile protokolü imzalamalıdır. Çünkü 112 görevlilerinin can güvenliği yoktur" dedi.

 

Türkiye’de 2 bin 72 acil yardım istasyonunda 33 bin çalışan görev yaptığını ve bunun da hizmette yetersiz olduğuna işaeret eden Kızılboğa, "112 ambulansı sayısı ise 3 Bin 357’dir. 2013 yılındaki toplam vaka sayısı ise 3 milyon 665 bindir. Bu yoğunluğun yanı sıra 2013 yılında asılsız ihbarların sayısının 111 milyon olması iş yükünü anlatmaya yeterlidir. Söz konusu bu iş yükünün azaltılması için personel istihdamı arttırılmalı ve bu istihdamla orantılı olarak istasyon ve ambulans sayısı da arttırılmalıdır. Ülkemizde 11 yılda 7 bin 247 ambulans kazası yaşanmış,112 acil hizmetlerinde görevli 135 arkadaşımız bu kazalarda hayatını kaybetmiştir. 112 çalışanlarının yüzde 60’ı ambulans şoförlüğü yapmak istememektedir. Ambulans kazalarının önüne geçilmesi için Ambulans şoförlüğünde gönüllülük ile kabiliyet esas alınmalı ve ambulans şoförlerine yeterli sürede ileri sürüş teknikleri eğitimi verilmelidir. Ambulansların güvenlik açısından sağlam ve yeni olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca burada can yakan bir diğer noktada 112 çalışanlarına, sağlık çalışanlarına şehitlik verilmemesi, görev şehidi sayılmamalarıdır. Acil sunulması gereken kamu hizmetleri ( itfaiye, güvenlik v.b) görevlerini yerine getiren kamu çalışanlarından sadece 112 çalışanları görev şehidi sayılmaması uygulamasına artık bir son verilmelidir. Görev şehitliği için gerekli düzenlemeler yapılmalı büyük acı yaşayan ailelerin birde mağdur edilmesinin önüne geçilmelidir. Kazalar ve vakalarda çalışanı zor durumda bırakan tazminatların önüne geçilmesi için 112 çalışanlarına mesleki mali sorumluluk sigortası gibi bir güvence sistemi kurulmalıdır." diye konuştu.


 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...