Türk Sağlık – Sen’den promosyon tepkisi
Türk Sağlık – Sen Başkanı Kızılboğa, yetkili sendika Sağlık- Sen’in 275 bin sağ­lık ça­lı­şa­nı­nı yıl­lık 525 li­ra pro­mos­yon­dan mahrum ettiğini söyledi.
1929 defa okunmuş - 06 Ocak 2015 - Salı 11:16

Ma­aş zam­mın­da me­mu­ru mağ­dur eden yet­ki­li sen­di­ka olan Me­mur-Sen'e bağ­lı Sağ­lık-Sen 275 bin sağ­lık ça­lı­şa­nı­nı yıl­lık 525 li­ra pro­mos­yon­dan et­ti. Ça­lı­şan­lar yıl­lık bin li­ra ye­ri­ne 475 li­ra pro­mos­yon ala­cak.

Türk Sağlık Sen Bingöl Şube Başkanı Salih Kızılboğa, Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen’in 2014’te memur maaşları için hükümetin ilk teklifinden daha düşük olan ‘seyyanen 123 TL yeter’ deyip imza attığını hatırlattı.

Kızılboğa, “Bu imza ile yapılan ihanet sonucunda kamu çalışanlarına 2014 yılı zehir edilmiş maaş zammı enflasyon karşısında önce erimiş, aylar geçtikçe de memur zarar etmişti” dedi.

Sendika Başkanı Kızılboğa, yaptığı yazılı açıklamada, memura verilen zamlarla ilgili ihanette bulunulduğunu dile getirerek, şu ifadelere yer verdi: “123 TL ile ortalama memur maaşına yüzde 5.2 zam gelirken, enflasyon yılın ilk 11 ayı için yüzde 9.2 olmuştu. Yani sadece enflasyon farkı alınmaması nedeniyle oluşan zarar yüzde 4 olmuştu. Sabit ek ödeme, aile yardımı gibi maaş dışı sosyal ödemelere 1.5 yıl bir kuruş bile zam gelmemesi ile de çalışanların kaybı daha da katlanılmaz bir hal almıştı. Toplu sözleşmede böylesine bir felakete neden olanlar Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunda yapılan promosyon anlaşmasında da bir rezalete imza atmışlardır. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna bağlı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli 275 bin çalışan adına imzaladıkları promosyon anlaşmasında 5 yıllığına her yıl 475 TL ödenmesini kabul etmişlerdir.”

BAKANLA PİNPON OYNAMAYI SENDİKACILIK ZANNEDİYORLAR

Kızılboğa, bakanla pinpon oynamayı, makam odalarında çay içmeyi sendikacılık zannedenlerin gerçekleştirdiği iki ciddi pazarlık toplantısında da rezalet bir sonucun ortaya çıkması bunların kime hizmet ettiğini bir kez daha ortaya çıkardığını söyledi. Kızılboğa, “Nasıl pazarlık yapıp iş çözdükleri bir kez daha görülmüştür. Buradan sağlık çalışanlarına sesleniyoruz. Biz daha öncede ifade etmiştik. Kötüler kendilerine tahammül edildikçe azarlar. Siz bunlara üye olarak kalmaya ve tahammül etmeye devam ederseniz, maaş zammı ve promosyon parasında olduğu gibi daha çok zarar çekersiniz. Bunlara hadlerini bildirmeniz lazım. Size yaptıklarına karşı tepki göstermeniz lazım. Bir dakika bile üye olarak kalmamanız lazım” şeklinde açıklamada bulundu.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...