Döner Sermaye Döndürülemiyor
Türk Sağlık-Sen Başkanı Kızılboğa, “Yasal mevzuat gereği her ay ayın on beşinde maaşla birlikte ödenmesi gereken ek ödemeler bu ayda ödenmedi” dedi.
1985 defa okunmuş - 17 Şubat 2015 - Salı 10:10

Türk Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Salih Kızılboğa, yaptığı açıklamada, 2015 yılının ocak ayında gecikmeli ödenen sabit ödemelerin 2015 Şubat ayının on beşinde de maşla birlikte ödenmeyerek personelin yine mağdur edildiğini söyledi.

Yasal mevzuat gereği her ay ayın on beşinde maaşla birlikte ödenmesi gereken sabit ek ödemelerin bu ayda maaşla birlikte ödenmediğini belirten Kızılboğa, “Anlaşılan o ki; bakanlık bunu bir alışkanlık haline getirmiş ve yasal düzenlemeleri hiçe sayarak suç işleme alışkanlığı kazanmıştır. Ülkemizin sağlığını planlamayı kendisinin en önemli görevi olarak belirlemesi gereken Sağlık Bakanlığı’nın, daha bir aylık bütçeyi planlamaktan aciz bir duruma düşerek çalışanları mağdur etmesi nasıl izah edilecektir. Türk Sağlık-Sen olarak biz buradan bakanlık yetkililerine bir çağrıda bulunuyoruz. İpe un sermeyi bırakın, cekli-caklı sözlerden vazgeçin” dedi.

Sağlık çalışanlarının kanuni hakkı olan sabit ödemelerin zamanında ödenmesi gerektiğini söyleyen Kızılboğa, “Kanuna uyun, hukukun gereğini yerine getirin. Personeli mağdur etmeyin. Bankamatik önünde çalışanları hayal kırıklığına uğratmayın. Zaten ekonomik zorluklar içinde hayatını devam ettirmeye çalışan sağlık çalışanlarına yaşattığınız mağduriyetlere, yasal olarak yapmanız gereken ödemeleri zamanında ödemeyerek yeni mağduriyetler yaşatmayın. Unutmayın, sağlık çalışanları bütün mali planlamalarını her ayın 15’inde alacak aldıkları mali haklara göre yapmaktadırlar. Bakanlık bu planlamayı bozarak çalışanlara yeni borçlar yüklemektedir.  Ceplerinde toplu sözleşmede ki ihanetle açılan deliği daha da büyütmektedir. Bakanlık bir an önce bu mağduriyete son vermeli ve sabit ek ödemelerinin hesaplara yatırılmasını sağlamalıdır” ifadelerini kullandı. 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...