Üniversite'ye 4.000 öğrenci daha
Bingöl Üniversitesi yaklaşık 2 Bin önlisans ve 1800 lisans öğrencisi daha alacak.
2069 defa okunmuş - 25 Haziran 2015 - Perşembe 12:00

Lisans bölümü ve kontenjanlar

Fen-Edebiyat Fakültesi

Felsefe(60)- Felsefe (İÖ) 60 -İngiliz Dili ve Edebiyatı 60 -İngiliz Dili ve Edebiyatı (İÖ) 60 -Kürt Dili ve Edebiyatı 40- Moleküler Biyoloji ve Genetik 40-Psikoloji  80- Sosyal Hizmet 105 -Sosyal Hizmet (İÖ) 105- Sosyoloji 60 -Sosyoloji (İÖ) 60 - Tarih 55 - Tarih (İÖ) 55 - Türk Dili ve Edebiyatı 60- Türk Dili ve Edebiyatı (i.Ö) 60- Zaza Dili ve Edebiyatı 30

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  İktisat 60- İktisat (İÖ) 60- İşletme  55 -İşletme (İÖ) 30- İlahiyat Fakültesi 100- 3 İlahiyat Fakültesi (İÖ) 60.

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi  Elektrik-Elektronik Mühendisliği 50-  İnşaat Mühendisliği 60- Makine Mühendisliği 60- Makine Mühendisliği (İÖ) 60- Veteriner Fakültesi

 Ziraat Fakültesi   Bitki Koruma 20- Tarla Bitkileri 20 

Sağlık Yüksekokulu  Hemşirelik 60-  İş Sağlığı ve Güvenliği 100- İş Sağlığı ve Güvenliği (İÖ) 100.

Önlisans bölümleri

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

Çağrı Merkezi Hizmetleri - Çağrı Merkezi Hizmetleri (İÖ)

Halkla İlişkiler ve Tanıtım- Halkla İlişkiler ve Tanıtım (İÖ)

 İş Sağlığı ve Güvenliği- İşletme Yönetimi- İşletme Yönetimi (İÖ)

Medya ve İletişim -Medya ve İletişim (İÖ)

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları -Muhasebe ve Vergi Uygulamaları

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları (Uzaktan Öğretim)- Turizm ve Otel İşletmeciliği 

Bingöl Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

Bahçe Tarımı Bilgisayar Programcılığı-Bilgisayar Programcılığı (İÖ) -Elektrik Elektrik (İÖ) -Elektronik Haberleşme Teknolojisi- Halıcılık ve Kilimcilik -Harita ve Kadastro -Harita ve Kadastro (İÖ)- İnşaat Teknolojisi- İnşaat Teknolojisi (İÖ) -Laborant ve Veteriner Sağlık -Laborant ve Veteriner Sağlık (İÖ)- Peyzaj ve Süs Bitkileri -Tarla Bitkileri- Tarla Bitkileri (İÖ)- Tekstil Teknolojisi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu: Çocuk Gelişimi - Çocuk Gelişimi (İÖ) -Fizyoterapi - Fizyoterapi (İÖ)- Patoloji Laboratuvar Teknikleri -Patoloji Laboratuvar Teknikleri (İÖ)- Sağlık Kurumları İşletmeciliği Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik - Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik  Tıbbi Laboratuvar Teknikleri- Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (İÖ) -Yaşlı Bakımı- Yaşlı Bakımı (i.ö)

Genç Meslek Yüksekokulu: Bilgisayar Programcılığı Çocuk Gelişimi- Çocuk Gelişimi (İÖ) -Elektrik Organik

Solhan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi

En çok düşüş hukukta

Klavuzda dikkat çeken, İstanbulAnkara, Marmara ve Selçuk gibi üniversitelerin hukuk ve tıp fakültelerinin kontenjanlarında düşüş olması. Örneğin İstanbul ve Ankara Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi geçen yıl 800 öğrenci alırken, bu yıl kontenjanı 650’ye düştü. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kontenjanının 500’den 400’e; Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kontenjanının ise 400’den 300’e düştüğü görüldü.  
Tıp fakültelerinde ise daha az kontenjan düşüşü yaşandı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin geçen yılki toplam kontenjanı 369 iken, bu yıl 328 oldu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nin kontenjanı ise geçen sene 498 iken, bu sene 462 olarak açıklandı.

Tercihler Temmuz'da

Kılavuza 25 Haziran’a kadar ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşılabilecek. Tercih süresi içinde kılavuzun son hali yayımlanacağı için adayların tercih döneminde yeni kılavuzu incelemesi gerekecek. Üniversite tercihleri 6-14 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Tercihler T.C numarası ve şifre ile ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılabilecek. Başvuru merkezlerinden tercih alınmayacak. Posta yoluyla gönderilen tercih listeleri işleme konulmayacak. 

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...