Koruyucu ailelerle iftar
Aile ve Sosyal Politikalar koruyucu ailelere iftar yemeği verdi.
1778 defa okunmuş - 29 Haziran 2015 - Pazartesi 11:40

Düzenlenen iftar programına Vali Yavuz Selim Köşger ve eşi, Belediye Başkanı Yücel Barakazi ve eşi, Vali Yardımcısı  Mutlu Akyol ve eşi, vali yardımcısı Numan Tahir ŞİMŞEK, 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün ve eşi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yöneticileri, Kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile koruma altında olan çocuklar ve koruyucu aileler katıldı.

Programda çocukla ilgili sosyal hizmet ile ilgili bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Burtaşkıray, “Bu zamana kadar kurumumuzda yurt ve yuva şeklinde kurum hizmetleri verilmekteydi. Son yıllarda konu ile ilgili bir bakış değişikliği yaşanmaktadır. İlhamını dünya çocuk hakları sözleşmesinden alan bu hizmette artık kurum odaklı hizmet yerine aile odaklı hizmet modelini ön plana çıkarıyoruz. Bunun için de ülkemizde bakım be korunma altına alanına çocuklarımızın önemli bir kısmını yurt ve yuvalardan alarak uygun ailelerin yanına yerleştirdik. ilimizde yaklaşık 120 çocuğumuz aileye dönüş projesi kapsamında kendi öz ailelerinin yanına gönderdik. 18 çocuğumuz da 12 koruyucu ailemizin yanına yerleştirdik. Koruyucu Melekler dediğimiz koruyucu ailelerimize sıcak yuvalarını onlarla paylaştıkları için teşekkür ederim. “ dedi.

Ramazan ayında en büyük müjdelerden birini koruyucu ailelerin aldığını söyleyen Vali Yavuz Selim Köşger, çocukların aile ortamında, akrabalarının yanında kalmasının yurt gibi fıtrata aykırı olan yerlerde yetişmesinden daha sağlıklı ve isabetli olduğunu beyan ederek şunları söyledi,  “Ne kadar özen gösterirseniz gösterin yurtlarda yetişen çocuklarımızın ruh ve beden sağlığı çok iyi olmuyor. 30 yıllık bir yönetici olarak, masamda bulunan Kader ve Muhammet isimli yavrularımız başta olmak üzere diğer çocuklarımızın gözlerinden hakikaten mutlu olduklarını algılıyorum. Aile odaklı hizmet yöntemi çok isabetli olmuş bu yöntemi uygulayan ve bizi bir ortamda buluşturan Aile Sosyal Politikalar il Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Her Cuma hutbesinin sonunda Yüce yaradan bize Akrabaya iyilik ve ihsan etmenin güzelliğinden bahsediyor. İnsan iyiliğe de en yakın akrabasından başlamalıdır. Allah'ın Müslümanlara emrettiği sözü siz koruyucu aileler hakkıyla yerine getiriyorsunuz, en güzel müjde bu mübarek günde sizedir diye düşünüyorum.  Allah, yaptığınız iyiliğin hem dünyada hem ahirette mükafatını misliyle verecektir. Bu yükü omuzlayıp götürdüğünüz ve yavrularımızı sağlıklı büyüttüğünüz için hepinize teşekkür ediyorum. Sevgili çocuklarımıza da sağlık, sıhhat ve uzun ömürler niyaz ediyorum. Bir sıkıntıları olduğu zaman devlet olarak her zaman yanlarında olacağımızı ifade ederken, hepinize hayırlı Ramazanlar diliyorum'' dedi.

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...