Tekli eğitime geçiliyor
Merkez, Genç ve Solhan’daki bütün ilkokul, ortaokul ve liseler sabah ve öğlen tekli eğitim verecek
1991 defa okunmuş - 07 Ekim 2015 - Çarşamba 10:47

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, 2015–2016 Eğitim-Öğretim Yılı Yatırım Programları Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Başbakan Yardımcısı ve AK Parti 1. sıra Bingöl Milletvekili Adayı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Bingöl Milletvekili Adayları Yusuf Coşkun, Enver Fehmioğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, AK Parti Bingöl İl Başkanı Yılmaz Seven, Bingöl Belediye Başkan Vekili Halim Sügü ile kentte görev yapan kurum müdürleri ile basın mensupları katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı yaptı. Bingöl genelinde gerçekleştirilen eğitim yatırımları ve okul ile öğrenci sayılarına ilişkin bilgilendirmede bulunan Sarı, “2012 tarihinde geldiğimiz de 62 Bin 500 öğrenci varken şuan 56 Bin öğrencimiz var. Genel orta öğretimde 6 Bin 296 öğrenci varken mesleki eğitimde 5 Bin 347i,imam hatip liselerimizde de yaklaşık %50’ye yakın bir artış var. Geçen yıl bir temel lisemiz varken bu yıl 2 kolej, 5 temel lise olmak üzere toplam 7 özel lisemiz var. Buralarda okuyan öğrenci sayımız da 639’dur. 2 adette özel ilkokulumuz var. Buralarda okuyan öğrenci sayımızda 437. Toplam 1076 öğrencimiz bu özel okullarda eğitim görmektedir. Bu sayıyı Türkiye ortalamasına vurduğumuzda ortalamanın altında kalıyor maalesef. Şu an da eğitim ve öğretime faal olarak devam eden 413 okulumuzda 2 Bin 536 derslik ve 56 Bin 173 öğrencimiz mevcut” dedi.

 Fiziki altyapının %64’ü yeniden yapıldı

 Sarı’dan sonra kısa bir konuşma yapan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger ise şunları söyledi: İlimizde eğitimde ki fiziki altyapımızın % 64’ü yeniden yapıldı. Yani 413 okuldan 240’ı yeniden yapılmış durumda. Yapılan binalarda çok nitelikli ve mimari açıdan da estetik bir yapıya sahip. Türkiye geneli ile mukayese edildiğinde Bingöl’ün geldiği konum gerçekten memnuniyet vericidir. Bingöl’de insan sermayesini nitelikli hale getirerek ilimizi bölgede ve ülkede örnek iller arasına koymayı hedefliyoruz.”

 

Eğitim yatırımları geleceğe yatırımdır

 

Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı ve AK Parti 1. sıra Bingöl Milletvekili Adayı Cevdet Yılmaz, Eğitim yatırımları uzun vadeli sonuç veren yatırım olmakla beraber en köklü yatırımlardır. Eğitim yatırımını yapan iller, bölgeler veya ülkeler geleceklerini kurtarırlar. Eğitim yatırımları yerine gündelik tartışma içinde boğulanlarsa geleceklerini kaybederler. Dolayısıyla bugün yapılan bu yatırımların sonuçlarını Allahın izniyle gelecekte hep beraber göreceğiz.  Hep ifade ettiğimiz gibi bizim en büyük varlığımız, sermayemiz insanımızdır. Bir ülkenin, yörenin en büyük serveti insanıdır. Yetişmiş, eğitimle iyice donatılmış insanların olduğu yöreler, kalkınma anlamında da en avantajlı yörelerdir. Dünyaya baktığınız da bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Fiziki altyapısı savaşlar veya çeşitli sebeplerle yerle bir edilmiş ülkelerin, nitelikli insan gücüyle bu sorunları aştığını tarihten de görebiliyoruz. Bize düşen en önemli görev çocuklarımızı iyi yetiştirmektir” diye konuştu.

Erişimi hallettik, sıra kalite de

Çocukların alacağı eğitimin kentin geleceğine de etki edeceğini vurgulayan Yılmaz, “56 binden fazla öğrencisi var Bingöl’ün. Biz bu çocuklarımızı her bakımdan geleceğe iyi hazırlarsak Bingöl’ün geleceğini de kurtarmış oluruz. Buradan şunun altını da özellikle çizmek istiyorum. Ben de 2009 yılından bu yana hem bir milletvekili olarak hem de bir bakan olarak Bingöl’ün eğitim alanındaki çalışmalara özellikle önem verdim. Kız çocuklarımızın da en az erkek çocuklarımız kadar okumaları, eğitim görmeleri önemli. Bunun içinde emin, güvenilir ortamlara ihtiyaç vardır. Özellikle kırsal alanlardaki kız çocuklarımızın eğitimde geri kaldıklarını görüyoruz. Bizde bu hususta ki çalışmalarımıza ehemmiyet göstererek kızlarımız için pansiyon yapımına önem verdik, veriyoruz. Bu konuda gelen hiçbir teklifi geri çevirmedik ve elimizden gelen tüm desteği sapladık, sağlamaya da devam ediyoruz. Yine engelli kardeşlerimizin eğitimlerini de önemsiyoruz. Engelli vatandaşlarımızın eğitimleri için gereken altyapının oluşturulması da çok çok önemli bizim için. Bu konuda da gerekli altyapılarımızı önemli oranda oluşturmuş durumdayız. Bingöl’de eğitimin fiziki altyapısında aşağı yukarı tüm işlerimizi bitirmiş durumdayız. Buna erişim meselesi deniliyor ve bizde erişim meselemizi halletmiş durumdayız. Bundan sonraki süreç kalite ve içerik meselesidir. Artık fiziki meseleye kafa yormadan kaliteye odaklanacağımız bir döneme giriyoruz. İnşallah bunu da en iyi şekilde başaracağız” ifadelerini kullandı.

Mesleki eğitimde özel okulları da görmek istiyoruz

 Yılmaz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu dönemde Bingöl’ün sadece temel ve orta eğitiminin fiziki alt yapısına yaklaşık yarım katrilyonluk bir yatırım yapmış durumdayız. Bu erişim meselesini çözdüğümüzü gösteriyor. Nitekim buradan aldığımız bir müjde var. Merkezde tekli eğitim olacak bundan sonra. Bu çok çok önemli. Bizde seçim beyannamemizde tekli eğitim konusuna değinmişiz. Bingöl bu hedefe bu yıl itibariyle ulaşmış durumda. Ben geçmiş deneyimlerimden de biliyorum ki tekli eğitime geçen illerin başarısı çok fark olur. Eğitimin kalitesi artıyor dolayısıyla bu önemli bir haber. Eğitimde kalite söz konusu olduğunda en önemli unsurlardan birisi de mesleki eğitimdir. Maalesef mesleki eğitim geçmişte ideolojilere kurban edildi. Bir taraftan imam hatiplerin bir taraftan da mesleki eğitimin gelişmesi çok önemlidir. Mesleki eğitim gören çocuklarımız sadece eğitim almakla kalmıyor ayrıca üretimde yapıyor. Bu açıdan mesleki eğitim veren okullarımız da çok önemli ve değerlidir. Mesleki eğitimde de özel okulları görmek istiyoruz. Özellikle iş dünyasının mesleki eğitime daha fazla önem vermesi lazım.” 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...