3.500 bisiklet dağıtılacak
Sağlık Bakanlığı ilimizde 18 okulda 3.500 adet bisiklet dağıtacak. Sağlıklı yaşam ve obezite ile savaş kapsamında ilk etapta Düzağaç İmam Hatip Ortaokulu’nda 50 adet bisiklet dün dağıtıldı.
1063 defa okunmuş - 09 Ekim 2015 - Cuma 10:56

Bisiklet dağıtım törenine Vali Yavuz Selim Köşger, Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Halk Sağlığı Müdür Vedat Söylier ve öğrenciler katıldı.

Kask takıp, öğrencilerle beraber bisiklet süren Vali Yavuz Selim Köşger proje hakkında şu bilgileri verdi: ‘’ Sağlık Bakanlığımızın 2014-2017 yılları arasında uygulamaya koyduğu sağlıklı yaşam ile ilgili bir proje. Bingöl’de 3 Bin 500 civarında bisiklet dağıtacağız. İlk 50 adedini bugün bu okuldaki öğrencilerimize verdik. Onların hem  bedenen hem zihnen daha sağlıklı nesiller olarak yetişmesi için yürütülen bir çalışma bu. Bisikletin  sağlıkla ilgili çok önemli bir katkısı olduğu gibi hayat dersi de veren bir  spor aleti. Bisiklete bindiğiniz zaman az da olsa pedale basmanız lazım. İleri doğru gitmeniz gereken bir spor aleti. Pedale basmayı bıraktığınız zaman, ilerlemeyi durdurduğunuz zaman düşüyorsunuz. Gençlerimiz hem bedenen hem zihnen her gün gelişerek, sağlıklı bir nesil olarak yetişecekler. Duran kaybeder. İlerlemek lazım sürekli. Daha güzel bir kuşak, daha güzel bir Türkiye ve daha güzel bir gelecek için çalışıyoruz’’ dedi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden konu ile ilgili yapılan açıklamada, ‘’Dünyada ve ülkemizde her geçen gün obezite artmaktadır. Ülkemizde obezite her beş çocuktan birinde görülmektedir. Obezitenin en büyük nedenleri arasında sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam gelmektedir.Bakanlığımız obezite ile mücadelede“Türkiye sağlıklı beslenme ve hareketli hayat Programı’nı 2014-2017 yıllarını içerecek şekilde güncellenmiştir. Nitekim 2014-2018 yıllarını kapsayan onuncu kalkınma Planı’nda15 yaş ve üzeri nüfusa yeterli fiziksel aktivite yapanların oranının yüzde 62’ye çıkarılması hedef olarak belirtilmektedir. Bu hedefi hayata geçirmek için iyi alternatiflerden birisi de vatandaşları bisiklet kullanmaya teşvik etmektir. Bisikletin alternatif bir ulaşım aracı olarak kullanıldığı ülkelerde obezitenin çok daha az görüldüğü ve yaşam beklentisinin yüksek olduğu görülmektedir.

Bu nedenle Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığımız 5.,6. ve 7. Sınıflarda seçmeli spor dersini açan ve/veya ”bisiklet modülü”dersini uygulayan okullarda öğrencilerce kullanılmak üzere bisiklet desteği  sağlanacaktır.

Ülke genelinde 1 milyon bisiklet dağıtımı hedeflenmekte olup, Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak,ilimiz merkez ve ilçelerde bisiklet modülü dersini uygulayan 18 okula bisiklet dağıtımı yapılacaktır.Projenin ilk ayağında Sayın Valimiz Yavuz Selim Köşger başkanlığında 50 bisiklet ve kask Merkez İmam Hatip Ortaokul öğrencilerine törenle dağıtılmıştır’’ denildi

 

 

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...