Saadet Partisi Adaylarını Tanıttı
Saadet Partisi, Milletvekili adaylarını Saadet Partisi İl Binasında yaptıkları basın toplantısıyla tanıttı.
1679 defa okunmuş - 12 Ekim 2015 - Pazartesi 09:17

Aday tanıtım toplantısına katılan, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbay 3 günlük bir program dahilinde Bingöl’de olduklarını ve bu 3 günlük ziyaret dahilinde ilçeleri, STK’ları ve kanaat önderlerini ziyaret  edeceklerini  belirterek şu ifadelerde bulundu, “bölgemiz son günlerde tekrar elem verici olaylar yaşamaktadır. Biz  saadet partisi olarak bu olayların sona ermesini ve bu acıların tekrar yaşanmamasını diliyoruz. Milli Görüş kırkbeş yıldan beri bu ülkede âdete kurtuluş reçetesi olacak prensiplerini ortaya koymuştur. Önce ahlak ve maneviyat diyerek işe başladık. Kalkınmanın sadece maddi kalkınmayla olmayacağını, manevi kalkınmayla beraber ülkenin kalkınmasının mümkün olduğunu ortaya koyduk” dedi.

Yaşar Canbay, devlet ve millet kaynaşmasını esas aldıklarını ifade ederek, “devlet, millete hizmet eden bir mekanizmadır ve devlet,  millet üzerinde baskı ve tahakküm kuran bir organizasyon değildir. Yine biz ağır sanayi hamlesiyle, Türkiye’nin kalkınması ve sanayileşmesini esas aldık, 255 ağır sanayi projesini ortaya koyduk, bunlardan 55 tanesini gerçekleştirdik ve bunların pek çoğu da Doğu ve Güneydoğu illerimizdedir. Bu bölgede sanayi denince, kalkınma denince akla, Milli Görüş ve onun merhum lideri Pr. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız gelmektedir” dedi.

 

Bölgedeki sorunların üç ana başlık altında değerlendirdiklerini belirten Canbay, “birincisi Kürt sorunu, ikincisi Güneydoğu sorunu, üçüncüsü de terör sorunudur. Kürt sorunu bu bölgedeki insanlar üzerinde bir ırkçı politikanın uygulanması, bazı devlet görevlilerinin geçmişte yanlış uygulamaları sebebiyle bu sorun halledilememiş, bu haklar yeterince verilememiş ve zaman zaman bu haklar pazarlık konusu edilmiştir. Biz anadil, ana sütü kadar helaldir dedik ve bu bölgede ırkçı bir söylemin terk edilmesinden yanayız. Merhum liderimiz Pr. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız 1994’te Bingöl’de yapmış olduğu konuşmada; ‘siz her sabah çocuklarınıza, Türküm Doğruyum Çalışkanım Andını içirirseniz, buradaki kardeşlerimizde ben Kürdüm daha Doğruyum daha Çalışkanım der’ halbuki biz daha önce okulda derslere besmele ile başlıyorduk ve bu bizi birleştiren bir ruhtu, siz bu ruhu terk edince bu problemler yaşanmaya başladı. İkincisi Güneydoğu sorunu da, bu bölgenin geri bırakılmışlığı sorunudur. Ne yazık ki buradaki yatırımlar yeterince yapılamamış bu sebeple iç göç yaşanmış, bölgede tarım ve hayvancılık da bitirilmiştir. Milli Görüş bu bölgede yatırımlarıyla da söz sahibidir ve bölgede sanayi denince akla gelen tek siyasi harekettir.  Terör konusuna gelince, terör, çatışma, kardeş kavgası hiçbir zaman bir hak arama yolu olarak kullanılmamalıdır. Bu çatışmanın hiçbir kimseye faydası yoktur, bunun kazananı yoktur ama herkes bundan kaybetmektedir” dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...