Saldırıyı kınadılar
CHP, Altı Nokta Körler Derneği, Şerno Der, Gazeteciler Cemiyeti, Bingöl Barosu, Eğitim Bir Sen, MÜSİAD, Rektörlük ve Belediye Ankara’da yaşanan bombalı saldırıyı kınadı
991 defa okunmuş - 13 Ekim 2015 - Salı 10:27

Ankara'da “Emek, barış, demokrasi mitingi’’ öncesinde tren garı kavşağında meydana gelen ve 97 kişinin yaşamını yitirdiği canlı bomba saldırı ile ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşlardan ortak tepkiler yükseldi. Şiddeti lanetleyip kınayan kuruluşlar, provokasyon ve tahriklere karşı halkı uyardı.

Belediye Başkanı Yücel Barakazi: Saldırının toplumun birlik, beraberliğine, kardeşliğine yönelik hain bir saldırı olduğunu ifade eden Başkan Barakazi, “Milletimizin birlik ve beraberliğine, kardeşliğine ve geleceğimize kasteden bu saldırılar hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır. Ülkemizin huzur, güvenlik ve istikrarını bozmayı amaçlayanlar karşısında milletimiz tek yürek olarak kararlı bir duruş sergileyecektir. Bu hain saldırıda hedef, insanlıktır. Bu hadiseyi ve vuku bulmuş tüm terör hadiselerini, şiddetle ve nefretle kınıyorum. Bu menfur hadisede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılara acil şifalar diliyorum” diye konuştu.

CHP:Kalleşçe planlanmış bir saldırı

CHP İl Teşkilatından yapılan yazılı açıklamada, ‘’Ankara'da  meydana gelen Türkiye'nin  Huzuruna  ve Barışına yönelik sivil katliam  sonucunda kalleşçe  planlanmış bu saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet ve mağfiret  kederli ailelerine sabır diliyor ve yaralanan vatandaşlarımıza acilen şifalar diliyorum .Gerekçesi ne olursa olsun her türlü teröre ve bu saldırıları gerçekleştirenleri bir kere daha lanetliyoruz ve kınıyoruz’’ ifadeleri kullanıldı

‘Ölen insan, öldürülen insanlık’

Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahid Korkutata konu ile ilgili,  ‘’ Ülkemizin son zamanlarda yaşanan üzücü hadiseler birliğimizi ve bütünlüğümüzü bozmaya yönelik olmakla beraber bizleri derinden yaralamıştır üzüntüsünü ve yasını tuttuğumuz Ankara katliamı terörün ve terör destekçilerinin ülkemize bıraktığı tarihi bir acıdır böylesi hain ve sinsi planların odağında ki dış güçler  yıllardır milli bütünlüğümüzü ve kardeşliğimizi bozmaya yönelik  olup huzur ve barışa yönelik yapılan bozgunculuk örneğidir.
Asrı saaadetten beri bir bütün olan bu milleti bölmeye yönelik yapılan bu riyakar alçakça saldırılar bizim islam kardeşçilik anlayışımızı bozamayacaktır.  Burdan bir görme engelli temsilcisi olarak tüm kardeşlerime birlik beraberlik çağrısında bulunuyorum; gün bügündür  bügün ise kardeşlik günüdür. Provakatörlerin  oyununa gelmeden milli bütünlüğümüzü koruyalım. Ankara bizim asla unutamayacağımız bir yaramızdır. Cenabı Hakktan niyazımız odur ki benzeri katliamları bir daha yaşamamak, ölen kardeşlerimize cenabı haktan rahmet diler ve kederli ailelerine sabır ı cemil niyaz ederim. Dualarımız kardeşlerimiz için öldürülen anneler babalar gencecik fidanlar hep bizim canlarımız rabbim zalimleri kahhar ismi ile kahretsin. Bir daha da fırsat vermesin. Milletimizin başı sağolsun.  Sivil toplum üyesi olarak yaşananları nefret ile kınıyoruz’’ dedi

 

 

 

Bingöl Barosu

10 Ekim Cumartesi günü “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi” için Ankara Garında yaşanan bombalı saldırı olayında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Bu insanlık dışı vahşi olayı gerçekleştirenleri lanetle kınıyoruz. Umarız bir daha böyle bir olay yaşanmaz.

Bu ülkede barış istemenin, inadına barış demenin bedeli ölümdür. Barış isteyince bir şekilde öldürülüyorsunuz. Yaşamak için sonuna kadar savaş diye bağırmanız gerekiyor.

Allah aşkına yeter diyoruz, batsın bütün hesap kitaplarınız. Artık ölüm haberleri duymaktan ve ülkenin dört bir tarafından nefret ve kan kokusu almaktan bunadık. Ülke olarak artık bu durumu kaldıracak güçte değiliz. Bu ölümlerin durması için, kimsenin hayatını kaybetmemesi için ne istiyorsanız, bunun bedeli neyse verelim ki artık ölümler olmasın. Kutsal olan insandır, insan hayatıdır. Hiçbir şey, hiçbir fikir, hiçbir ideoloji ve hiçbir din insan hayatından daha değerli olamaz.

ŞERNO DER

‘’Son günlerde ülkemizin çeşitli yerlerinde karşımıza çıkan karanlık güçler bugün Ankara'da ortaya çıktı. Birçok vatandaşımızın ölmesine ve yaralanmasına sebep olan bir patlamayla çirkin yüzlerini gösterdiler.

Sebep ne olursa olsun böylesi alçakça saldırıyla insan hayatına kastedenler amaçlarına ulaşamayacaktır. Birlik ve beraberliğe her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde inanıyoruz ki bu elim olay bizleri daha da kenetleyecektir.

Bu vesileyle Şerno Der olarak bu saldırıyı esefle kınıyor hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yakınlarına sabırlar diliyoruz. Yaralılara acil şifalar dilerken olayın en kısa sürede aydınlatılmasını bekliyoruz’’

 

Gazeteciler cemiyeti

10 Ekim Cumartesi günü Ankara’da Barış Mitingi’ne katılan vatandaşlarımıza yönelik düzenlenen bombalı saldırıda, 100’ü aşkın kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Ankara’nın göbeğinde yapılan saldırı, barışa yapılmıştır. Çeşitli illerden Ankara’ya giden insanlar, bu ülkeye barışın gelmesi için, silahların susması, insanların ölmemesi için oradaydılar. Birçoğu, barış için gittikleri Ankara’da ailelerine ölüm haberleri gönderdi. Yakınlarını kaybeden tüm ailelerin acılarını paylaşıyor, sorumluların ortaya çıkarılması gerektiğini özellikle belirtmek istiyoruz.

Eğitim Bir Sen

Ankara Tren Garı kavşağında miting için oluşturulan kortejde meydana gelen patlamalarda onlarca kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de yaralanmıştır.

Yüzyıllardır üzerinde birlikte kardeşçe yaşadığımız topraklarımıza, birlikte yaşama isteğimize nifak tohumları ekmeye çalışanları lanetliyor, patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Bu alçakça saldırılar, milletimizin basireti ve sağduyusu sayesinde amacına ulaşamayacak, birlik ve beraberliğimizi yıkmaya yetmeyecektir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, milletimize ve birliğimize yönelen canice saldırıları bir kez daha kınıyor, geleceğini kan üzerine kurmuş terör örgütlerini lanetliyor, saldırının faillerinin, azmettiricilerinin bir an önce tespit edilerek, haklarında gerekenin yapılmasını istiyoruz. 

 

Bingöl Üniversitesi

 

Bingöl Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, 10.10.2015 tarihinde Ankara Tren Garında meydana gelen vahim olay ile ilgili başsağlığı ve kınama mesajı yayınlandı. Mesajda şu ifadelere yer verildi;  “Birçok vatandaşımızın yaralandığı ve hayatını kaybettiği Ankara Tren Garı önündeki terör saldırısını Bingöl Üniversitesi olarak lanetliyoruz. Kaynağı, söylemi, amacı, adı ne olursa olsun, her türlü terör eyleminin insanlık suçu olduğunu unutmamak gerekir. Birlik ve beraberliğimize, ülkemizin huzuruna kasteden ve masum vatandaşlarımızın hayatına mal olan bu ve diğer tüm şiddet olaylarının karşısındayız. Katledilen vatandaşlarımıza rahmet yaralılara da şifa diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.”

 

MÜSİAD: Suçlamalardan vazgeçip birlik olmalıyız

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MUSİAD) Bingöl Şubesi, Kirli bir oyunla karşı karşıya olunduğunun belirtildiği açıklamada; “Elim olaydan dolayı acımız büyüktür. Her zaman tekrar ettiğimiz gibi şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, hangi ideoloji, inanç, felsefe, ya da siyasi amaç için yapılırsa yapılsın, net olarak karşısındayız. Suruç, Diyarbakır ve daha başka birçok örnekte karşılaştığımız bu elim tablo göstermiştir ki, Türkiye’de ne zaman barıştan bahsedilecek olsa, bombalar patlatılmakta, masum insanlar katledilmektedir. Bugün, suçlamalar değil, birlik ve provokasyonlara karşı uyanık olma günüdür. Bu süreçte, özellikle teyit edilmemiş bilgilere de itibar edilmemelidir” denildi.

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...