Spor turnuvası ve gezi yapılacak
Genç’te ortaokul ve liseler arasında futbol, voleybol, badminton, masa tenisi ve atletizm yarışmaları yapılacak. İstanbul, Çanakkale, Ankara ve Kapadokya gezilecek.
677 defa okunmuş - 14 Ekim 2015 - Çarşamba 09:45

Genç ilçesindeki mevcut ortaokul ve liseler arasında her sınıfın kendi kategorisinde yarışacağı müsabakalar yıla yayılacak. Ortaokullar ve liselerde her sınıf düzeyinin diğer okullardaki kendi sınıf düzeyindeki sınıflarla yapacağı müsabakaların fikstür çekimi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde; ilçe milli eğitim, gençlik spor ve beden eğitimi öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleşti.

 
 Öğrenci mevcudu fazla olan okullar ise aynı kategorilerde birden fazla takım çıkartabilecek. Ekim ayının 21'inde başlama vuruşu ile başlayacak olan müsabakalar, Nisan ayında tamamlanacak. Ortaokullar müsabakaları Mevlana Ortaokulunda bu yıl yapımı biten yeni halı sahada gerçekleşecekken, lise müsabakaları ise İmam Hatip Lisesi halı sahasında gerçekleştirilecek. Böylece iki  farklı  saha da aktif kullanılacak. Bütün kategorilerin aynı zamanda başlayacağı turnuvada farklı kategorilerin haftada bir tane maçı olacak ve diğer hafta dinlendirilecek. Bu şekilde öğrenciler sonraki maçına daha iyi hazırlanma fırsatı yakalayacak. 


İstanbul, Çanakkale, Ankara ve Kapadokya Turları

Turnuva sonucunda kendi kategorisinde şampiyon olan takımlar, bir hafta sürecek olan İstanbul, Çanakkale, Ankara ve Kapadokya’da tarihi ve turistik yerleri gezecek. Bu kapsamda şampiyon olan takımlar, İstanbul’da üç büyüklerden birinin maçını statta canlı izleme şansına sahip olacak. Ayrıca turnuvayı şampiyon bitiren takımlara eşofman ve ayakkabı, ikinci takımlara eşofman, üçüncü takımlara ise ayakkabı ödülü verilecek. İkinci dönemin başlamasıyla birlikte salon sporları da başlayacak.


Voleybol, Badminton, Masa Tenisi ve Atletizm Yarışları olacak

Yine ortaokul ve liseler arasında voleybol, badminton, masa tenisi ve atletizm dallarında kız ve erkekler ayrı ayrı olmak üzere müsabakalar gerçekleşecek. Şampiyon olan takımlar aynı şekilde İstanbul, Çanakkale, Ankara ve Kapadokya’da tarihi ve turistik yerleri gezme şansına sahip olacak. Müsabakaları birinci bitiren kız takımları İstanbul’da Türkiye bayanlar voleybol 1. Liginden canlı bir maçı izleyecek.  Erkekler ise basketbol 1. Liginden üç büyüklerden birinin maçını salonda canlı izleyecek. Eşofman ev ayakkabı ödülleri ise aynı şekilde verilecek.

Genç’teki spor şöleni hakkında açıklama yapan Kaymakam Abdullah Köklü, “Sporun sürdürülebilir ve sene içerisine yayılmasını istiyorum.  2 ayda bir, 3 ayda bir turnuva düzenlenmesi ile tatmin olacak bir insan değilim. Tam anlamıyla yapmak isteğimiz şey gerçek bir şampiyonlar ligi turnuvası. Çocuklar her hafta Çarşamba günü bir maç yapacaklar. Buna göre sene başı çizelgelerinde beden eğitimi öğretmenlerimizin derslerini ona göre ayarladık. Ona göre de 2 kapalı hala saha yaptık üçüncüsünü de Genç YBO bahçesine yapıyoruz. İhalesi de haftaya yapılacak. O da yakın zamanda faaliyete geçecek. Aynı anda 3 halı saha maçı yaptırma imkanımız olacak. Biz bunu sene istedik ki şampiyonlar ligi gibi uzun bir zaman dilimine yayalım. Haftalık maç programı olsun haftalık maçlar olsun geçen sene yaptığımızın dışına çıkarak 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  ve 12. sınıflar kendi kategorilerinde maç yapacaklar. Geçen sezon 4 kategori yaptık. Bu sene kategori sayısı 8’e çıktı ve daha fazla öğrencimiz gezilere gidecek. Şampiyonlar,  gezi  sonunda ise öğrencilerimize vereceğimiz ödüller dışında üç büyüklerin maçlarını izleyecekler ve derbinin atmosferini canlı olarak yaşayacaklar. Ankara, İstanbul, Çanakkale ve Kapadokya gezileri yaptıracağız. 7 gün boyunca şampiyonlar liginin stresini atacaklar. Tarihi mekanları gezip boğaz turuna çıkıp eğlencenin tadını çıkaracaklar” şeklinde konuştu.

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...