Dünya Beyaz Baston Körler Günü
Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Korkutata, Beyaz baston Körler Gününü kutladı.
533 defa okunmuş - 15 Ekim 2015 - Perşembe 08:02

Mücahid Korkutata Beyaz Baston günü hakkında şu bilgileri verdi: ‘’1921 yılında bir trafik kazası sonucu kör olan bir fotoğrafçı, çevredekilerin kendisinin kör olduğunu anlaması ve dikkat çekici olması için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar Londra sokaklarında. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931’de Fransız körlerinin örgütü, körlerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Bu uygulama giderek yaygınlaşır ve körlerin kullandığı baston, beyaz baston olarak anılmaya başlar. John Kenndy zamanında 1963’te 15 Ekim günü, “Beyaz Baston Güvenlik Günü”olarak ilan edilir. Hatta Beyaz Baston Yasası çıkarılarak beyaz baston kullanımının hem kullanıcılar hem de muhatapları tarafından uyulması gereken kuralları saptanır. Sonunda 1969 yılında Srilanka’nın başkenti Colombo’da toplanan Dünya Körler Federasyonu 15 Ekim gününü, tüm dünyanın körleri için Beyaz Baston Körler Günü olarak kabul eder.

Beyaz bastonun körler için önemi

Her şeyden önce körler için bağımsızlığı ve özgürlüğü temsil eder beyaz baston. Diğer insanlar için ise, körlüğü temsil eder. Kamuoyu körü, beyaz bastonuyla tanır.

İkinci olarak körün güvenliğini sağlar beyaz baston. Çukurları, engelleri algılayarak onlardan sakınmasının olanağını sağlar. Bu sayede mesafeleri ve engelleri aşarak hedefine ulaşmasını mümkün kılar.

Beyaz bastonlu körü görenler için bir “dikkat” işaretidir beyaz baston aynı zamanda. Onu gören yaya, gereksinmesi varsa yardıma koşabilir. Onu gören sürücü, bir kaaya meydan vermemek için daha dikkatli davranabilir.

Kör için bir öz-güven aracıdır beyaz baston. Beyaz baston sayesinde kimseye gereksinim duymadan ya da bağımlı olmadan hareket edebilen kör, giderek kendine olan güvenini pekiştirir. Dışardan gözlemleyenler için ise, köre saygı ve hayranlık duymanın aracıdır beyaz baston. Öyle ya, hiç kimseye minnet etmeden ve çekinmeden beyaz bastonunu çekip yürüyen kör, ne denli saygıya değer biridir. Ne denli hayranlık uyandırır bu kendine güvenli kişilik.

Hasılı beyaz baston, körlerin en yalansız dili ve en dolayımsız sembolüdür. O aynı zamanda en yalın iletidir kamuoyuna: işte ben buyum, körüm. Körlüğümden utanmıyor, ezilmiyorum. Kimseye yük olmadan mesafeleri aşıyor, hedefime ulaşıyor ve özgürlüğümü yaşıyorum.

Binlerce yıl önce onunla düştüm yollara yollara; aştım dağları dağları. Bugünkü ufku aydınlatan şafaklara ulaştım. İşte ben onunla güçlüyüm. Onunla yeni ufuklara doğru yürüyor, koşuyorum. Toplumdan beklentimiz engelli bireylere yakın olmaları ve onların sorunlarıyla ilgilenmeleri ve kendi kendine evlerinde iş yerlerinde empati kurmak için gözlerini kapatarak biraz yürümeye çalışsınlar unutulmamalıdır ki her birey bir engelli adayıdır engel onlara gelmeden toplum bize gelsin kamu kurumlarında özel sektörde toplumun her kesiminde engellilere karşı şeffaf ve merhametli olunmasını ve bu konuda gerekli tedbirlerin alınması bir insanlık vazifesidir herkes üstüne düşeni yaparsa inş engelsiz bir dünya engelsiz bir Bingöl olacağımıza  inanıyoruz  bunuda eklemek gerekiyor bizim hakkımıza girenlere bırakacağımız yarınlarda onlara kalan tek miras engeller ile uğraşacakları kendileri veya yakınları olacaktır anlamak ve hissetmek için bir empati yeter dünya beyaz baston günümüz  kutlu olsun’’ dedi. 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...