Engelliler için iz yolu yapılıyor
Genç Caddesi’nde görme engellilere yönelik iz yolu yapıyor
584 defa okunmuş - 16 Ekim 2015 - Cuma 10:14

Genç Caddesi’nde başlatılan yürüme izi çalışmalarını yerinde inceleyen Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata, çalışmaların 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü’ne denk geldiğini belirterek, “İngiltere’de yaşayan bir gazeteci sonradan görme engelli oluyor. Eline aldığı bir çubuk ile kendini sağa sola yönlendirmiştir. Yolunu nasıl bulabileceğini gösterme amaçlı kullandığı bir çubuktur. Bu çubuğu simgeleştirmek adına Avrupa İnsan Hakları ve Engelliler federasyonunun yaptığı ortak bir çalışma ile bastonlar beyaza bürünerek, toplumda bir farkındalık yaratmak için, simgeleştirmek için böyle bir uygulama yapılmıştır. Bu uygulama neticesinde çeşitli çalışmalar yapılırken, bugünü engellilere özellikle armağan ettiler” dedi.  

Belediye duyarlılılığını gösterdi
Belediye’nin kendilerine her konuda yardımcı olduklarını ve duyarlılık gösterdiklerini ifade eden Korkutata, “Derneğimiz olarak Bingöl Belediyesi ile çeşitli çalışmalarımız oldu. Tüm sıkıntılarımızı Belediye Başkanımıza arz ettik. Onlar da duyarlılığını gösterdiler. Bunun en güzel örneklerinden sarı bant, kaldırım köşeleri için plastik şerit, tümseklerin plastiklerle kaplanıp vatandaşların zarar görmesinin engellenmesi ve yaya yollarında park edilmemesi için kaldırım önlerine dubalar konulması gibi çalışmalar var. Bu anlamda belediyemize teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Bu önemli günde bizi yalnız bırakmadıkları için ayrıca teşekkür ediyoruz.

Sugü: Çarşı merkezinde çalışmalar sürecek

Yapımına başlanan yürüme izi çalışmalarının çarşı merkezinde geniş ve müsait kaldırımlarda devam edeceğini belirten Belediye Başkan Yardımcısı Halim Sugü, “Bizler Belediye olarak planladığımız üst ve alt yapı çalışmalarımız vardı. Kendilerine de söz verdiğimiz gibi sarı yürüme izi yapacağız. Bu yürüme izi ile birlikte bedensel engelli rampaları da yapacağız inşallah. 3-4 gündür başladık. Çarşı merkezinde geniş olan kaldırımlarda çalışmalarımı sürdüreceğiz Bizler de bir engelli adayıyız. Bu önemli günde burada bulunmalarından dolayı çok mutluyuz. Tüm görme engellilerimizin Dünya Beyaz Baston günlerini kutluyorum” şeklinde konuştu. 

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...