Solhan’da toplu açılış
Başbakan Yardımcısı Yılmaz, 200 Kişilik Öğrenci Yurdu, Gençlik Merkezi, Kapalı Spor Salonu, Terminal ve Ziyaret Parkı’nın açılışını yaptı.
808 defa okunmuş - 17 Ekim 2015 - Cumartesi 13:35

Vali Yavuz Selim Köşger, Milletvekili Adayları Enver Fehmioğlu, Yusuf Coşkun ve İl Başkanı Yılmaz Seven ile birlikte Solhan’a gelen Başbakan Yardımcısı Yılmaz, İlçe Kaymakamı Fatih Okumuş ve Belediye Başkanı A. Hakim Yıldız tarafından karşılandı.

Sabah kahvaltısında vatandaşlarla bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Yılmaz burada yaptığı konuşmada, AK Parti hükümeti döneminde Solhan’a yapılan yatırımları özetledi.

Solhan’a 10 yılda 500 milyon yatırım yapıldı

Solhan’a son 10 yılda 500 milyon TL yatırım yapıldığını kaydeden Yılmaz, “Bütün yapılan yatırımlarla Solhan çok farklı duruma gelmiş durumda. Solhan gerçekten bir şehir haline geldi. Solhan yapılan hizmetlerle bir şehir kimliği kazanmış durumda bundan sonra da İnşallah eksikliklerimizi de tamamlayarak, Solhan’ı daha iyi noktalara taşıyacağız. En son Solhan’a üniversiteyi de getiriyoruz, meslek yüksekokulumuzun inşaatı devam ediyor. Gelecek seneden itibaren Solhan artık bir üniversite şehri olacak. Yine havaalanımızı Bingöl, Genç ve Solhan’ın kolay ulaşabileceği bir alana yaptık. Bingöl-Solhan yolunu da BSK programına dâhil ettik. Duble yol yaptık, yolda hiçbir sıkıntı yok. Geçmişte olan yolu hepimiz iyi hatırlıyoruz çukurlar vardı Bingöl’den Solhan’a gelmek bir saatten fazla sürüyordu şimdi yarım saatte ulaşılıyor. Bundan sonraki aşamalarda Bingöl-Solhan yolunu kaymak gibi BSK programına aldık. Zaman içerisinde bu hizmeti de yapacağız” dedi.

800 öğrenci Solhan’da üniversite okuyor

İlçenin ihtiyacı olan hükümet konağın için yer tahsis edildiğini müjdeleyen Yılmaz, şunları söyledi: “Yer konusunda sıkıntı vardı onu da çözdük. Solhanımızı kimliğine uygun bir hükümet konağına kavuşturacağız. Solhan’a yatırım yapmaya devam edeceğiz. Solhan’ın eğitime ne kadar önem verdiğini bildiğimiz için eğitime öncelik verdik. Yurtlar, pansiyonlar, okullarla bir eğitim kampüsü oluştu. Sadece Solhan’dan 800 öğrenci üniversitede okuyor, bu gençler gelecekte Solhan’a da, Bingöl’e de ülkeye de çok faydalı insanlar olacak. Yine özel idaremiz kanalıyla yatırımlar yaptık. Sadece özel idaremiz kanalıyla son 10 yılda Solhan’a 50 milyonun üzerinde yatırım yapıldı. Solhan bütün bu altyapılarla birlikte üretim alanında da bir atak yapmaya başladı. Öte yandan hayvancılık tesisleri kuruldu, önümüzdeki dönemde bu tesisleri daha da geliştireceğiz. Son seçim beyannamemizde şunu yaptık, yemden ve gübreden vergi almayacağız. Yem ve gübre fiyatlarında önemli bir düşüş olacak. Bu hayvancılık ve bitkisel üretim açısında da faydalı olacak. Yine DAP kanalıyla kırsal alanda hayvan içme suyu göletleri yapmaya başladık. Bu sene Sıvatları dağıttık. DAP kanalıyla tarımsal sulama geliştirilmelerine destek oluyoruz.” şeklinde konuştu

 

2002’de 100 liranın 86 lirası faize gidiyordu

Son 13 yılda Türkiye’nin demokraside ve kalkınmada çok önemli bir yere geldiğini belirten Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bazen bizlere ‘bu kadar yatırımı yapacak kaynağı nereden buldunuz?’ diye soruyorlar. Bizde başından beri diyoruz ki, ‘kaynak Türkiye’ kaynak zaten var ama geçmişte bu kaynaklar yatırım için değerlendirilmemiş, başka alanlara gitmiş. Şimdi çok şükür biz bu kaynakları yatırıma dönüştürüyoruz. Sizlere tek bir rakam söyleyeyim 2002 senesinde 100 lira vergi topluyorsak, bu 100 liranın 86 lirası faize gidiyordu. Geriye kalan 14 lirayla bütün yatırımlar yapılmaya çalışılıyordu. Niçin böyleydi? Çünkü güven yoktu, istikrar yoktu, iyi bir yönetim yoktu, krizler vardı. Dolayısıyla topladığımız para faize gidiyordu ve devlet borçlu vaziyetteydi. Borçlarımızın milli gelirimize oranı yüzde 74’lere ulaşmıştı. Bakın şimdi tam tersi bir noktaya gelmiş durumdayız. Faizler, yüzde 13’lere düşmüş durumda hizmete giden para yüzde 86’ya çıkmış durumda. Buda istikrarlı bir yönetimle oldu, güven veren bir idareyle gerçekleşti, güçlü siyasi idareyle gerçekleşti. Bundan sonrada Türkiye yoluna devam edecek. İstikrarlı güçlü yönetimlerle, Allah’ın izniyle Türkiye’miz yoluna devam edecek. Türkiye iyi idare edildiği sürece, güçlü bir şekilde yönetildiği sürece kaynaklarını dağıtacak ve inşallah Bingöl’ümüzde de Solhan’ımızda da bu yatırımlar devam edecek. Burada huzur ortamına değinmek istiyorum, ne kadar çaba sarf ederseniz edin, teşvik verin, destek verin, huzur ortamı tam olarak tesis edilmediği zaman yine arzu ettiğimiz ölçüde bir kalkınma sağlayamıyoruz. Bakın bizim Genç insanlarımız var, çocuklarımız var onlara iyi bir gelecek hazırlamamız gerekiyor. Ama maalesef ülkemize değişik odaklar tarafından yöneltilen terör saldırıları var. Burada bir kez daha şunun altını çizmek istiyorum, kim yaparsa yapsın, hangi sebeple yaparsa yapsın terörü lanetliyoruz. Terör, kalkınmanın da, demokrasinin de düşmanıdır. Son 13 yılda Türkiye demokraside, kalkınmada çok önemli bir yere geldi. Daha da ilerlememiz için bu huzur ortamı çok önemli. Hepimiz huzurumuza sahip çıkmalıyız, gençlerimize sahip çıkmalıyız. Bu terör eylemlerini yapanlar, emin olun bu bölgeye hizmet etmiyorlar, bu bölgeye en büyük zararı veriyorlar” ifadelerini kullandı.

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...