Baca temizliği uyarısı
Belediye kış öncesi baca yangınlarına ve zehirlenme vakalarına karşı vatandaşları uyardı
617 defa okunmuş - 19 Ekim 2015 - Pazartesi 08:03

Özellikle kış aylarında meydana gelen ev yangınlarının ve zehirlenme vakalarının yüzde 20’si temizlenmeyen bacalardan kaynaklanıyor. Bu sebeple Belediye kış aylarının yaklaşmasıyla ısınma amaçlı kullanılan soba ve kalorifer bacalarının temizletilmesi konusunda vatandaşların duyarlı olması istendi.

 

Belediye Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, havaların soğuması ile birlikte ev ve işyerlerinde ısınma amacıyla yakılacak soba ve kaloriferlerin bacalarının düzenli olarak temizletilmesi gerektiği ifade edilerek, özellikle soba kullanan vatandaşların, bacadan sızacak gazlar nedeniyle yaşanabilecek bir facianın ve baca yangınlarının önlenmesi başta olmak üzere, şehrin havasının kirlenmemesi ve daha ekonomik olarak ısınmaları için, kış gelmeden önce bacalarını mutlaka temizletmeleri gerektiği belirtildi.

 

Mutfak, aspiratör ve bacalarda biriken dumanın yangın tehlikesi oluşturduğu vurgulanan açıklamada, “Kış gelmeden vatandaşların ev ve işyerlerinin bacalarını temizletmeleri gerekiyor.  Bacaların yılda en az 2 defa temizletilmesi halinde, sobalı evlerde baca tepmelerine bağlı meydana gelen karbonmonoksit zehirlenmelerine bağlı ölümlerin de önüne geçilebilir. Özellikle karlı ve rüzgarlı havada meydana gelen zehirlenme vakaları birçok insanın ölümüne yol açıyor. Temizlenmeyen bacalar is ve dumanı çekmediği için yangın tehlikesi oluşur. Konut yangınları ve zehirlenmelere karşı bu önlemlerin alınması riskleri azaltacaktır.” ifadelerine yer verildi.

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...