Son 13 yılda çok büyük yatırımlar yapıldı
Yılmaz, ‘’Bingöl kim ne derse desin, kim üstünü örtmeye çalışırsa çalışsın son 13 yılda çok büyük yatırımlar alıyor.’’ dedi
702 defa okunmuş - 20 Ekim 2015 - Salı 10:16

Merkezde altyapı, ulaşım, eğitim, sağlık ve hizmet alanında tamamlanan yatırımların açılışı yapıldı

1.373 adet konut, 84. Karayolları Şube Şefliği Tesisleri, Adalet Sarayı, Defterdarlık Hizmet Binası, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, Sosyal Güvenlik Hizmet Binası, 26 adet (430 Derslik) Okul, 4 adet Öğrenci Yurdu (900 kişilik), 325 km asfalt yol yapımı, 45 adet tarımsal sulama projesi, 24 adet dere taşkın koruması, 151 köye içme suyu projesi yapımı, kürük içme suyu rehabilitasyonu, 43 köyün kanalizasyon yapımı, 20 yataklı entegre devlet hastanesi yatırımlarının toplu açılış töreni yapıldı.

Toplu açılış törene Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Vali Yavuz Selim Köşger Adalet Bakanlığı Müsteşarı Basri Bağcı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Yargıtay 21. Ceza Dairesi Başkanı Hüseyin Boyrazoğlu, Yargıtay üyesi Mustafa Kurtaran,  Adalet Bakanlığı İdari Mali İşler Daire Başkanı Birol Terlemez, Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanı Erdoğan Böcek, Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Pişkin, Elazığ Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Bahtiyar Çolak, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Diyarbakır Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Cihan Kart, Muş Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Sönmez, Muş Adli Yargı Komisyonu Başkanı Mesut Şengönül, kamu kurum ve kuruluş amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Açılışta konuşma yapan Vali Yavuz Selim Köşger şunları dile getirdi: “Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz ve yaklaşık 324 milyon lira tutarında olan yatırımlardan; 97 Milyon lirası, 30 yatırımla Milli Eğitim Müdürlüğüne, 33 milyon lirası 264 yatırımla İl Özel İdaresine, 121 Milyon lirası Bingöl Belediyesine,  15 milyon lirası 53 yatırımla DAP Bölge Kalkınma İdaresine, 8 milyon lirası Bingöl Üniversitesine, 8 milyon lirası Adalet Sarayı Binasına, 4 milyon lirası şu an bulunduğumuz Defterdarlık Hizmet binasına, kalan 38 milyon lira ise muhtelif kurumlara aittir. 

İlimizde, 2002 yılında 430 yatak kapasiteli 6 Hastane varken, 2015 yılında 642 yatak kapasiteli 8 hastane ile sağlık hizmetlerimiz devam etmektedir. 2002 yılında on bin kişi başına düşen yatak sayısı 16 iken, 2015 yılında bu rakam 24 olmuştur. İlimizde hekim başına düşen kişi sayısı 2002 yılında 2.160 iken 2015 yılında 1.085 kişiye düşmüştür.

Bingölümüzde Eğitim alanında da çok ciddi yatırımlar yapılmıştır. İlimiz genelinde 2002 yılında 1385 derslikli 254 okul varken, 2015 yılında 2.448 derslikli 412 okul ile eğitim ve öğretime devam edilmektedir. Yapılan son yatırımlarla ilimizde derslik başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 21 ortaöğretimde 26’dır ve bu rakamlar Türkiye ortalamasının altındadır.

Yine 2002 yılı sonunda 5 km olan bölünmüş yol 2015 yılı itibariyle 170.5 km ye çıkarılmıştır. Yılsonu itibariyle 20,5 km de tamamlanarak toplamda 190,5 km bölünmüş yol yapılması hedeflenmektedir.

Yapılan yatırımların, ilimiz için faydalı olmasını temenni eder; bu yatırımların şehre kazandırılmasında büyük emeği olan başta Sayın Başbakan Yardımcımız olmak üzere, katkısı olan herkese teşekkürlerimi arz ederim” dedi.

 

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmasında: “Hep birlikte bugün burada çok önemli yatırımların açılışlarını gerçekleştireceğiz. Bingöl’ün çok güzel bir tabiatı var, bazı hadiselerden dolayı başımızı kaldırıp bu güzellikleri göremedik. Dağlarıyla, vadileriyle, ovalarıyla her bakımdan çok güzel bir yer. Böyle yerlerde şehir merkezleri daha çok iş merkezleri gibi olmalı, yaşam alanları ise yakın kırsala doğru yayılmalıdır. İnsanlar bahçeleri içinde, tabiatla iç içe yaşayabilmeli ama araçları ile güzel yollardan gelip şehir merkezinde işini görüp gidebilmelidir. Böyle bir Bingöl’ü adım adım gerçekleştirmek üzereyiz. Bu çerçevede bütün emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.

Bingöl kim ne derse desin, kim üstünü örtmeye çalışırsa çalışsın son 13 yılda çok büyük yatırımlar alıyor. İki şeyi aynı anda karşılamaya gayret ettik. Birincisi bugünün ihtiyaçları, ikincisi de geçmişte yapılmayanların açığını kapatmaya çalıştık.

Biz insan odaklı kalkınmadan yanayız. İnsana yatırım yapalım ki geleceğimiz güçlensin. Dünyaya baktığımda da gelişmiş ülkeler, insana yatırım yapmış ülkelerdir. Bütün sadece merkezde yaptığımız yatırımların bedeli 220 milyon TL’dir. Bu yatırımlara emek harcayan herkese çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra da bu yatırımlara devam edeceğiz. Bütün bu yatırımların Bingöl’ümüz için, ülkemiz için, insanlarımız için hayırlı olsun.” dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...