TOKİ’den Ev sahiplerine borç şoku
Ev sahiplerine damga vergisi, anahtar teslim, şerefiye, tapu masrafı ve KDV gibi kalemlerle 7 ile 10 milyar ek borç çıktı.
1005 defa okunmuş - 21 Ekim 2015 - Çarşamba 12:06

Dün İnönü Mahallesi’nde yapılan TOKİ Konutlarında toplanan ev sahipleri sorunlarını paylaşacak yetkili aradı ancak hiçbir TOKİ yetkilisine ulaşamadı.

Yetkililerin Ankara’da olduğunu belirten Belediye İmar ve Şehircilik Müdürü Mehmet Hanefi Barakazi vatandaşların sorunlarını gidereceklerini söylese de kızgın kalabalığa çare olamadı.

İki katlı evini verip 1.5 ev ve 80 milyar borç kabul ettiğini söyleyen hak sahibi Sabiha Yılmaz, ‘’ Bizim tapulu malımızdı buralar. 4 tane öğrencim var benim. Tapulu yerimiz varken kirada oturuyoruz. Borcumuz 80 milyardı bugün bankaya gittim 87 milyar olmuş. Niye bu nedir? Borçlarımızın silinmesini talep ediyoruz. Bu konutlar yüzünden yuvalar yıkıldı, evler ayrıldı. Yıllardır evimiz varken 500 TL kira veriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanıma, Başbakanıma sesleniyorum TOKİ’de vatandaşların mağduriyetleri her geçen gün artıyor. Bir çözüm yolu bulunsun’’ dedi.

Başka bir ev sahibi 10 milyar şerefiye farkı çıktığını belirterek; ‘’Daire ön tarafta ise şerefiye ücreti adı altında yüklü bir bedel çıkıyor. Anahtar teslimine 1.200 TL, KDV’ye 1.200 TL, damga vergisine 1.250 TL, ikinci daireye tapu masrafı gibi borç çıkıyor. Benim 80 milyar olan borcum 90 milyar olmuş durumda. Sorunu çözecek yetkili de bulamıyoruz. Belediye, anlaşma yapmayan hak sahiplerinin bazı haklarından mahrum kalacağını belirtip hak sahiplerine anlaşmayı dayatıyor. Sonradan da bu tür borçlar çıkıyor. Hak sahipleri oluşan bu durumdan memnun değil’’ dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...