Okul müdürleri toplantısı yapıldı
TBMM Vakfı Fen Lisesi toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Vali Yavuz Selim Köşger, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Milli Eğitim Şube Müdürleri ve okul müdürleri katıldı.
699 defa okunmuş - 21 Ekim 2015 - Çarşamba 12:01

Bingöl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı yaptığı konuşmada; “Dinamik bir yapıya sahibiz, yaklaşık 60 bin öğrencimiz 3600’e yakın öğretmenimiz, 413 okulumuz, diğer yardımcı personellerimizle birlikte 6 bin civarında bir camiayız, sürekli hareket halinde, sürekli bir değişim içerisindeyiz bu toplantıları da zaman zaman yapma ihtiyacı hissediyoruz.  Malumunuz bir haftadır Sayın Başbakan yardımcımız Bingöl’de idi ve bir dizi açılışlar gerçekleştirdi, bu açılışların birçoğu milli eğitim yatırımlarıydı. Başbakan Yardımcımızın deyimiyle erişim meselesi Bingöl’de tamamlandı. Bingöl’de 100’ün üzerinde okul 800’e yakın derslik, bir o kadar güçlendirme ve bakım ve onarım gerçekleştirdik ve aciliyet arz eden her noktada varlığımızı gösterdik ve göstermeye devam edeceğiz. Fiziki yapılarımız tamam ama bizim özellikle gündeme getirdiğimiz 3 maddemiz var hafta sonu burada ilimize atanan 180 öğretmen arkadaşlarımızla birlik idik onlara da ifade ettik, şuanda bizim üzerinde duracağımız üç konu akademik başarı, değerler eğitimi ve okuma alışkanlığı. Biz bunları başarabilirsek ki il olarak buna ciddi anlamda ihtiyacımız var, bizim gayemiz elinden ve dilinden zarar gelmeyen bir nesil yetiştirmektir.” şeklinde konuştu.

Vali Yavuz Selim Köşger toplantıda yaptığı konuşmada: “Bir ülkeyi çökerten ülkenin çökmesine sebep olan, kendi içerisindeki karışıklıklar, çatışmalar ve kendi insanının ihmalkârlıkları veya ihanetleri gibi hususlardır. Sizlere ülkenin geleceğini şekillendirecek olan nesilleri emanet ediyoruz. Dolayısıyla milli bir şuur verilmeden varılabilecek nokta maalesef hüsrandır. Önce istikametimizi belirlememiz lazım. Bu istikamet, muasır medeniyetler üzerine çıkmış, milli şuura ve dinamizmine sahip, milli duygularla donanmış, millet olmanın bilincine ermiş ve tüm insanlığa faydalı olmaya yönelmiş bir nesil yetiştirmektir. Bunu sağlayacak olan sizlersiniz.

Eğitimde şu üç konu çok güzel tespit edilmiş: Akademik Başarı, Değerler Eğitimi ve Kitap Okuma Alışkanlığı

Bugün, dünya olduğu gibi, ülkemiz de çok kritik bir süreçte, bir yandan bütün insanlığı kurtarabilecek bir kuşak profilini ortaya çıkarmak mümkünken, diğer taraftan boş bir kuşağa savrulmamız da mümkün. Bunun için akademik başarı, değerler eğitimi ve okuma konusu çok önemli. Bilgiye çok kolay ulaşım imkanı var ancak bilgiye erişim bu kadar kolay olunca, kolayca gelen kolayca gidiyor. İnsanların kitap okuyarak, bilgiye kazarak ulaşması, bilgiyi analiz ederek kendini geliştirmesi gerekirken, sağdan soldan hızlı bir şekilde bilginin insanlar üzerine aktarılması, bilginin hiçbir faydası olmadan, geldiği hızla gitmesine sebep oluyor . Bu sebeple okuma alışkanlığı çok önemlidir. İnsanın kitap okuması, analiz etmesi, sentezlemesi, yeni önerme ortaya çıkarması için okuma alışkanlığı kazanması çok önemlidir.

            Akademik başarıları da sınavlarda alınan başarılardan ibaret görmememiz lazım. Herkesin yüksek puanlar alması akademik başarı değildir. Akademik başarı, öğrencileri kendi istekleri, kabiliyetleri yönünde başarılı olabilecek alana yönlendirebilme, çocukların yaptığı işlerden mutmain olabilecekleri mesleği seçmeleri ve mesleklerinde en başarılı olmaları durumudur. Yani insanların yapacağı işi en güzel şekilde yapacakları şekilde yetiştirmeleridir. Bunu sağlamamız gerekir.

Değerler eğitiminde de çocuklarımızı sadece testleri çözerek elde ettikleri başarılar değildir. Asıl önemli olan, tüm insanların faydasına olacak, insanlığın kurtuluşunun reçetesini yazabilecek şekilde, tüm insanlığa numune-i imtisal olacak yani baş örnek olacak şekilde bir nesil yetiştirmektir. Sizlerden de ahlakıyla, irfanıyla, edebiyle her türlü değerleri ile teçhiz edilmiş bir nesil bekliyoruz. Hepinize başarılar diliyorum. Yeni öğretim-öğretim yılınız hayırlı olsun.” dedi.

 

Toplantı karşılıklı görüş ve öneriler ile son buldu.

 

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...